ASML – sázka na technologický rozvoj

3-minutové čtení
J&T specialista

ASML – sázka na technologický rozvoj
#Akcie

Hrozba recese, přerušení v dodavatelských řetězcích, tlak USA na vývoz nejvyspělejších technologií do Číny a předzásobení z dob covidových uzávěr posílají sektor polovodičů na dvouletá minima. Polovodiče, pro které je zpravidla typický cyklický vývoj, aktuálně procházejí svou sestupnou fází. Existují však výjimky, které stojí za pozornost dlouhodobého investora a jejímž zářným příkladem je výrobce extrémních ultrafialových litografických strojů (EUV), nizozemská společnost ASML.

ASML je jediná společnost, která v současnosti vyrábí EUV stroje na výrobu nejpokročilejších čipů o velikosti několika málo nanometrů. Tyto nejvyspělejší čipy se používají v datových centrech, chytrých telefonech, neobejdou se bez nich umělá inteligence ani automobilový průmysl. Cena jednoho takového stroje se pohybuje kolem 200 milionů dolarů, váží přibližně 200 tun, skládá se z cca 100 000 dílů od 5 000 dodavatelů. Vývoj těchto technologicky vyspělých strojů trvá desetiletí. Jejich inovace však dále pokračuje a v roce 2023 by měl být dodán High-NA EUV, jehož cena přesáhne 300 milionů dolarů. Objednávky má ASML díky svému postavení na několik let dopředu. V roce 2026 by měla oproti roku 2021 dle analytiků zdvojnásobit tržby.

Přestože díky monopolnímu postavení bývá ASML vůči cyklickým vlivům na vývoj hospodaření z větší části imunní, v úvodu vyjmenované důvody měly za následek také postupný propad ceny jejích akcií. Definitivní tečku pak zasadil ASML její největší klient společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), který se na tržbách společnosti v roce 2021 podílel 44 %. TSMC oznámilo v půlce října, že sníží své kapitálové výdaje o 10 % a poslalo ASML v rámci dne až o 9 % níže. Ceny pod 400 eury však rychle přilákaly kupce a společnost se po třech dnech divokých pohybů už pod tuto úroveň nedostala.

Následující týden ASML reportovala lepší výsledky s meziročním růstem tržeb o 10 %. K obratu vývoje ceny akcií směrem vzhůru přispělo i ujištění šéfa společnosti, že omezení USA vůči Číně bude mít na výsledky v roce 2023 minimální dopad.

ASML je na zprávy ohledně USA polovodičových omezení vůči Číně citlivá. Tržby v Číně se podílejí na celkových tržbách cca 15 %. ASML prodává Číně starší technologii stroje DUV, která slouží k výrobě některých méně pokročilých čipů. Americký tlak trvá od roku 2018. ASML podle mluvčí společnosti nemůže od roku 2019 dodávat stroj EUV do Číny kvůli různým nizozemským vývozním omezením. V říjnu pak zavedl Úřad pro průmysl a bezpečnost amerického ministerstva obchodu rozsáhlá pravidla, která vyžadují, aby společnosti požádaly o licenci, pokud chtějí prodat určité pokročilé počítačové polovodiče nebo související výrobní zařízení do Číny. ASML řekla svým zaměstnancům v USA, aby po zavedení těchto pravidel přestali obsluhovat čínské klienty.  

Návrat ceny akcií ASML k hladině 600 eur pak v půlce listopadu podpořil samotný Warren Buffet, který nakoupil akcie TSMC za 5 mld. dolarů.

Nic však netrvá věčně, a tak investoři mají opět možnost po malé korekci do akcií ASML nastoupit, titul se popadl na technicky zajímavou úroveň 500 eur, kde se nachází 200denní a 100denní klouzavý průměr. Za tímto propadem stojí oznámení Micronu, který ve fiskálním roce 2024 plánuje výrazně snížit své kapitálové výdaje.

Jisté znepokojení přináší i pokračující jednání s USA, která mohou přinést omezení vývozu DUV do Číny. Zatím obě tyto informace mohou snížit v následujících letech příjmy. Zpráva z konce roku, že čínský technologický gigant Huawei požádal o patent na EUV výhradně pro použití v Číně, je bezpředmětná. Jednak ASML tyto stroje do Číny již neprodává a jednak sestrojení takového zařízení potrvá přinejmenším mnoho let.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.