Tento týden bude o poznání klidnější než ten uplynulý, a tak se investoři budou moci soustředit na hlubší analýzu posledních rozhodování centrálních bank a makroekonomických dat. Vedle toho bude pokračovat druhá polovina výsledkové sezóny. Ta však již většinu velkých jmen má za sebou, a tak budou zveřejněná čísla jen pomyslně dotvářet celkový obrázek.
„Prozatímní vyznění, které neobsahuje výrazně rizikové scénáře, tak pravděpodobně nebude mít sílu zviklat současný nákupní apetit investorů,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.
Čísla zveřejní Komerční banka
Ve středu zveřejní svá čísla za 4. kvartál 2022 Komerční banka. „Na úrovni čistého zisku očekáváme meziroční růst o 9 % na 4,6 mld. Kč, který je daný rychlejším růstem provozních výnosů oproti nákladům,“ konstatuje Milan Vaníček. Pozornost investorů se bude upínat především k návrhu dividendy za minulý rok a dalším případným informacím směrem k letošnímu roku a dopadu daně z mimořádných zisků. „Při 65% výplatním poměru nám vychází dividenda ve výši 60 Kč na akcii a 8,1% hrubý dividendový výnos. Celkově očekáváme, že by výsledky mohly být pro cenu akcie podporou,“ dodává Vaníček.
Makroekonomický výhled
Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na páteční data ze spotřebitelského sentimentu měřeného univerzitou v Michiganu na únor (oček. 65,0 po 64,9 bodu m/m). V Německu se soustředí na pondělní podnikové objednávky za prosinec (oček. 2,0 po −5,3 % m/m), úterní průmyslovou produkci za prosinec (oček. −0,8 po +0,2 % m/m) a čtvrteční spotřebitelskou inflaci CPI za leden (oček. 8,9 po 8,6 % r/r). V Číně se zaměří na páteční spotřebitelskou inflaci za leden (oček. 2,2 po 1,8 % r/r).