Pravidelný týdenní komentář

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
J&T Redakce
Dění na světovém trhu

V uplynulém týdnu došlo na finančních trzích k určitému uklidnění. Výnos amerického 10letého dluhopisu přestal po třech týdnech prudce klesat, což si mohou investoři vykládat tak, že již neroste dále pravděpodobnost recese. To pomohlo k zotavení akciovým titulům. Zápis ze zasedání Fedu, zveřejněný ve středu, ukázal spíše nejednotnost členů měnového výboru než jasný směr, kam se úrokové sazby budou ubírat. Poměrně pozitivní náladu pokazilo oznámení čínské vlády v pátek odpoledne, že uvalí nová cla na americké dovozy za 75 mld. USD jako odvetu na americká cla oznámená prezidentem Trumpem. Cla se týkají i amerických automobilů a speciální clo bude uvaleno na sojové boby z USA, což je pro prezidenta Trumpa citlivé téma. Projev guvernéra Fedu Jeroma Powella na konferenci v Jackson Hole vyzněl spíše ve směru připravenosti centrální banky dále snižovat úr. sazby.

 

Uklidnění na dluhopisovém trhu a připravenost Fedu snižovat úr. sazby celkově podpořily riziková aktiva a americké akciové indexy za týden přidaly 2-3 %. V Evropě byl růst tlumenější, kdy indexy rostly o 1-2 % t/t. Pražská burza následovala západoevropské indexy a přidala 0,92 % t/t.

 

Společnosti na BCPP

Mezi nejvýznamnější události týdne byl kvartální report společnosti PFNonwovens. Reportovaná čísla zklamala na všech úrovních. Důvodem je nižší výroba a vyšší náklady na materiál a personální náklady. EBITDA je 258 mil. Kč (-22,9 % r/r), což je ve srovnání s naším odhadem nižší o 18,3 %. Přesto management potvrdil celoroční cíle, ale blíže spodního okraje originálního rozpětí (1,3-1,45 mld. Kč).

 

Hvězdou týdne na pražské burze se stal výrobce antiviru Avast, který přidal silných +8,65 % (113 Kč). Z našeho pohledu je to pokračující reakce na výborné výsledky zveřejněné před týdnem a zvýšení výhledu. Za poslední dva týdny tak Avast vyskočil o +22,83 %. Na druhém konci a titul propadák týdne si vysloužila beze zpráv Komerční banka (-2,04 %, 818 Kč).

 

Výhled na příští týden

Obchodování v příštím týdnu může být podle nás zatíženo odvetným opatřením Číny, které bylo zveřejněno v pátek odpoledne. Tento krok dále prohloubil obchodní válku a komplikuje rozhovory mezi oběma stranami. Roli může sehrát také výsledek summitu G7 ve Francii, kde nečekaná roztržka mezi francouzským a brazilským prezidentem pravděpodobně povede k neschválení obchodní dohody mezi EU a jihoamerickými státy. V Evropě bude doznívat výsledková sezóna, kdy výkazy hospodaření zveřejní např. banky Credit Suisse či Raiffeisen, I přes podporu, kterou trhům poskytuje současná rétorika amerického Fedu, podle nás budou pokračovat zprávy o možné recesi ve světovém hospodářství. Očekáváme tak další volatilní obchodování i v příštím týdnu.

 

Na pražské burze bude doznívat výsledková sezóna. Pojišťovna VIG by měla prezentovat kvartální čísla v úterý 27. 8. Zisk před zdaněním by měl být meziročně vyšší o 17 % na úrovni 135 mil. EUR, když pokles výnosů z investic je více jak kompenzován lepším výsledkem z pojišťovacích aktivit a absencí jednorázové položky (odpis goodwillu v Rumunsku), která negativně ovlivnila výsledek ve 2Q18. Předpokládáme, že management potvrdí celoroční výhled (předepsané pojistné cca 9,9 mld. EUR a zisk před zdaněním 500-520 mil. EUR).

 

Efektivně od středy 28. srpna dojde ke změně složení indexu MSCI. Tzn., že vliv na obchodování by měl být patrný o den dříve (27. 8.) pravděpodobně v závěru obchodování. Mělo by dojít k poklesu vah všech českých titulů  z důvodů zahrnutí čínských akcií. Očekává se odliv kapitálu v rozsahu cca průměrného denního objemu.

 

Z pohledu makrozpráv začne týden v pondělí německým indexem podnikatelské důvěry IFO za srpen (oček. 95,1 b. po 95,7 b.) a americkými objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby za červenec (oček. +1,3 % m/m po 1,7 %). V úterý bude následovat spotřebitelská důvěra v USA za srpen (oček. 130,0 b. po 135,7 b.). Významnější data však přinese druhá polovina týdne. Ve čtvrtek se investoři zaměří na spotřebitelskou důvěru v eurozóně za srpen (oček. -7,1 b.) a druhé čtení amerického HDP za 2Q (oček. +2,0 % r/r po 2,1 %). Konečně v pátek budou zveřejněny osobní výdaje v USA za červenec (oček. +0,5 % m/m po +0,3 %) a spotřebitelská důvěra dle Univerzity v Michiganu za srpen (oček. 92,5 b. po 92,1 b.).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.