Pravidelný týdenní komentář k trhu

5-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.
Dění na světovém trhu

Pro první dubnový týden nebyly na programu žádné výraznější události. Pro většinu nejen evropských trhů byl týden navíc ovlivněn pondělním velikonočním svátkem, což omezilo aktivitu v rámci Evropy. Ale pozor USA ovlivněno nebylo. Investoři tak sledovali geopolitiku a makroekonomická data. Celý týden byl zastíněn geopolitikou, a to konkrétně pondělním izraelským útokem na íránské velvyslanectví v Sýrii. Trh se obával a stále obává odvetného kroku Íránu a potažmo většího zjitření již tak napjaté situace v regionu. Vypjatá situace trvala i na konci týdne a je jedním z rizikových faktorů, který je úzce sledován od útoku Hamásu na Izrael z října minulého roku. Vedle geopolitiky se trh věnoval německým inflačním datům, která pokračovala i v březnu v poklesu dynamiky růstu (2,2 po 2,5 % r/r) a vedla k úvaze nastartování cyklu snižování sazeb ECB. A na páteční měsíční data z trhu práce v USA, která byla naopak silnější (303 vs. oček. 214 tis. nových prac. míst) a vedla trh k názoru, že Fed může být o to více opatrný se zahájením snižování sazeb. Především geopolitické riziko nabádalo investory ke zvýšené obezřetnosti a ústupu z rekordních hodnot akciových indexů. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden slabší o -1,2 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 ustoupila o -1,3 % t/t. Domácí index PX si dokázal udržet kladnou výkonnost i ve zkráceném týdnu a připsal si 0,7 % r/r na 1525,5 bodu a dostal se nejvýše od roku 2008.

 

Společnosti na BCPP

Společnost Elektrárna Dukovany II, která má na starosti tendr na dostavbu Dukovan, oznámila prodloužení termínu pro podání nabídek na pátý blok v Dukovanech spolu se závaznou opcí na další tři bloky. Původní termín měl být do 15. dubna, na žádost francouzské EDF byl nyní prodloužen do 30. dubna. Na celkový harmonogram, který počítá se zahájením výstavby v roce 2029 by to nemělo mít žádný dopad. ČEZ by měl podané nabídky vyhodnotit do 15. června a následně předat hodnotící zprávy vládě. Titul zakončil týden na 835 Kč (-0,2 % t/t).

 

Česká národní banka v rámci aktualizace minimálních kapitálových požadavků nezměnila Monetě (na individuálním základě) současnou celkovou požadovanou úroveň MREL kapitálu na úrovni 17,2 %. Včetně bezpečností rezervy (2,5 %) a poté, co od 1. dubna došlo ke snížení proticyklické rezervy z 2,0 % na 1,75 %, je celkový regulatorní požadavek na kapitál a způsobilé závazky na úrovni 21,45 %. Ke konci roku 2023 banka reportovala úroveň 24,1 %. Titul zakončil páteční seanci na 102,8 Kč (+0,8 % t/t).

 

Realitní společnost CPI Property Group (CPI PG) reportovala za r. 2023 růst čistého nájemního výnosu o 25,9 % r/r na 796 mil. EUR, kde za většinou růstu stály ještě významné akvizice společností Immofinanz a S-Immo z r. 2022. Kvůli poklesu cen nemovitostí nicméně společnost musela z hodnoty investičního portfolia odepsat 1,14 mld. EUR (cca 6 % celkové hodnoty), a to především na portfoliu kanceláří v Berlíně (cca polovina odpisu) a dále na portfoliích Immofinanz a S-Immo. To bylo důvodem pro provozní ztrátu -487 mil. EUR (o rok dříve +702 mil.) a čistou ztrátu z pokračujících operací -877,5 mil. EUR (vs. +558 v r. 2022). Podotýkáme, že jde o účetní položku, která neovlivňuje hotovostní toky. Právě kvůli odpisu hodnoty stoupl ukazatel zadlužení Loan-to-Value (LTV) meziročně z 50,9 na 52,3 %. Společnost však uvedla, že při zahrnutí dalších podepsaných divestic by tento ukazatel nyní činil 49,8 %. Ukazatel úrokového krytí klesl na 2,5x z 3,2x o rok dříve, což ale bylo z velké části dáno placením úroků z překlenovacího akvizičního úvěru. Ten by měl být doplacen letos do poloviny roku. Management CPI PG také uvedl, že potenciální kapitálový vstup Apollo Funds do berlínského portfolia GSG za 450 mil. EUR čeká na dokončení dokumentace.

 

Nejvíce rostoucí akcií uplynulého zkráceného týdne na pražské burze byla pojišťovna VIG (737 Kč, +1,7 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace, ale VIG šlo ruku v ruce s celým evropským finančním sektorem. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byla Pilulka (-4,7 % t/t na 205 Kč). Titul se obešel bez kurzotvorné zprávy, ale předchozí prodeje akcií jednoho ze zakladatelů a majitelů společnosti (Petr Kasa) stále negativně dopadají na sentiment vůči této akcii.

 

Výhled na příští týden

Příští týden již bude ve znamení začátku výsledkové sezóny za 1Q24 v zámoří, zasedání ECB (11. 4.), geopolitiky a makrodat. Na konci týdne začnou reportovat velké investiční banky v zámoří své výsledky za 1Q24. Celkově se od výsledkové sezóny (na indexu S&P 500) očekává růst čistého zisku na akcii ve výši 3,8 % r/r po 8,0% r/r růstu ve 4Q23. Tento odhadovaný růst nám přijde poměrně konzervativní i s ohledem jaká čísla představují společnosti napojené na AI, a tak se domníváme, že by výsledková sezóna mohla být pro trh opětovně pozitivním překvapením a podpořit investorský sentiment. Čtvrteční zasedání ECB nepřinese změnu v sazbách a vzhledem k vyznění posledního zasedání trh čeká na nějakou změnu až na červen. Ponechání současného očekávání by mělo být pro trh neutrální zprávou. Rizikovým faktorem bude nadále zůstávat geopolitika, a to především napětí na Blízkém východě. A kromě geopolitiky ještě makroekonomická data v podobě těch inflačních v USA. Zde se očekává růst dynamiky CPI na 3,5 z 3,2 % r/r za březen, což investory přiměje více uvažovat o menší ochotě Fedu snižovat sazby a tím být rizikově více averzní. Celkově jsme na příští týden neutrální. Výše popsané body mohou na trhu vyvolávat zvýšenou volatilitu.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na středeční spotřebitelskou inflaci CPI za březen (oček. 3,5 po 3,2 % r/r), zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, kde se bude sledovat potvrzení ochoty snižovat letos sazby, čtvrteční průmyslová inflace PPI za březen (oček. +0,3 po +0,6 % m/m) a páteční sentiment měřený univerzitou v Michiganu na duben (oček. 78,7 po 79,4 bodech m/m). V Německu se zaměříme na pondělní průmyslovou produkci za únor (oček. +0,5 po +1,0 % m/m). v Číně se zaměříme na čtvrteční data o spotřebitelské inflaci CPI za březen (oček. +0,4 po +0,7 % r/r) a průmyslové inflaci PPI za březen (oček. -2,8 po -2,7 % r/r). Na domácí scéně se zaměříme na středeční spotřebitelskou inflaci CPI za březen (oček. beze změny 2,0 % r/r).

 

 

 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.