J&T a ISTROKAPITAL se dohodli na změnách majetkových podílů

2-minutové čtení

ISTROKAPITAL SE, Maria Hoffmanna, a osoby blízké J&T se domluvili na majetkovém vypořádání, jehož hodnota je 500 milionů eur. Transakce se vztahuje na společné aktivity v Poštové bance, J&T Finance Group SE a v J&T Private Equity Group, kde se Mario Hoffmann rozhodl ukončit své aktivní působení. Součástí dohod je i získání podílu J&T ve společnosti Axon Neuroscience.

V rámci vypořádání bankovních aktivit prodá ISTROKAPITAL SE svůj 8,45% podíl v Poštové bance holdingu J&T Finance Group SE (JTFG), která se tak stane 98,45% vlastníkem Poštové banky.

Zároveň dochází k vypořádání 24% podílu Maria Hoffmanna v JTFG. Akcionáři bankovního a finančního holdingu, JTFG, tak zůstávají Jozef Tkáč (47,5 %), Ivan Jakabovič (47,5 %) a čínská soukromá společnost CEFC Shanghai International Group Limited  (5 %) z holdingu China Energy Company Limited.

„Maria Hoffmanna si vážím jak profesně, tak osobně. Chápu jeho rozhodnutí jít vlastní cestou, a proto jsme mu nabídli možnost odkoupení jeho podílů, kterou přijal. Po několikaleté dobré spolupráci jsme se tak dohodli na rozdělení a vypořádání společných aktivit v J&T. Vzájemně budeme spolupracovat na projektu výzkumu Alzheimerovy choroby,“ uvádí Patrik Tkáč, místopředseda představenstva J&T Finance Group SE.

„V byznysu působím už 20 let. S J&T jsem měl vždy korektní a přátelské vztahy, ale rozhodl jsem se, věnovat se svým osobním aktivitám ve společnosti Axon Neuroscience. Úspěšně jsme ukončili první fázi klinických zkoušek ve vývoji vakcíny proti Alzheimerově chorobě, což dává naději milionům pacientů bojujících s touto chorobou. Mým záměrem je vynakládat na tento projekt většinu svého času i energie,“ uvedl Mario Hoffmann, předseda správní rady ISTROKAPITAL SE.

Součástí dohody v rámci nebankovních aktivit je prodej 9,9% podílu v J&T Private Equity Group. Taktéž dojde k prodeji podílu v Axon Neuroscience SE, kde J&T získá 10% podíl za 100 milionů eur, což je součástí ceny odprodaných majetkových podílů. Axon Neuroscience SE je dnes světovým lídrem v oblasti hledání řešení terapie Alzheimerovy choroby a jiných neurodegenerativních onemocnění. Stal se první společností na světě, která úspěšně ukončila první fázi klinické studie s vakcínou zaměřenou na redukci Tau patologie, která je i podle posledních výzkumů Mayo Clinic Florida, hlavní příčinou ovlivňující vývoj této choroby.