ČNB: Kubíček i Procházka připouští zvyšování sazeb

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Jan Kubíček i Jan Procházka poskytli médiím své první větší rozhovory poté, co se od února stali novými členy bankovní rady České národní banky. Vyznění obou rozhovorů bylo relativně jestřábí. Jan Kubíček v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že navzdory očekávání trhu on nevidí důvody, že by ČNB letos v létě či na podzim snižovala sazby. Spíše naopak vidí důvody pro další zvýšení sazeb kvůli rychlejšímu růstu mezd a nepříznivému vývoji státního rozpočtu. Kubíček pozitivně hodnotil posilování koruny, které ČNB pomáhá tlumit inflaci, a současně nepovažuje aktuální posílení koruny za nadměrné, které by neodpovídalo fundamentům. ČNB na zasedání v květnu (3. května) představí novou makroekonomickou prognózu, která by se měla analyticky zaměřit na vývoj mezd. Procházka v rozhovoru pro týdenní Ekonom uvedl, že zvýšený mzdový vývoj může vést bankovní radu již v květnu k dalšímu zvýšení sazeb.

Nadále očekáváme, že ČNB na dalším zasedání (3. května) ponechá úrokové sazby beze změny (7,00 %), ale rostou šance, že se mohou objevit nové hlasy pro zvýšení sazeb. Podle našeho názoru by stabilita sazeb ČNB mohla vydržet nejen letos, ale i do začátku příštího roku kvůli pomalejšímu zpomalování inflace a naopak rychlejšímu růstu mezd.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.