Sýkorův rekord a Mondrian vzhůru nohama

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Sýkorův rekord a Mondrian vzhůru nohama

Minulý týden zaznamenal český aukční trh nový rekord, postarala se o něj liniová malba Zdeňka Sýkory. Nabídka nadcházejících aukcí ale naznačuje, že by rekord mohl být velmi záhy znovu pokořen. Co dalšího se odehrálo ve světě umění? Zemřel jeden z nejvýznamnějších světových malířů Pierre Soulages, v německé galerii visí vzhůru nohama obraz Pieta Mondriana a šíří se spekulace o nákupu Gagosian Gallery skupinou LVMH. Na závěr se podíváme na to, co si podle J&T Banka Art Reportu myslí Češi o roli galeristů na uměleckém trhu.


Sýkorovy rekordy

Podzimní sezóna je v plném proudu, a to s sebou obvykle přináší i aukční rekordy. Ten, který padl minulý týden, měla na svědomí jedna z ikonických liniových maleb s číslem 52 Zdeňka Sýkory (viz. úvodní foto). Nový majitel si ho z aukční síně 1. Art Consulting odnesl za více než 8 milionů korun včetně aukční přirážky. Rekord ale možná nevydrží dlouho: v nabídce listopadové aukce Galerie Kodl je totiž zařazena další Sýkorova liniová malba, tentokrát označená číslem 148, jejíž koupě za vyvolávací cenu by rekord rovnou pokořila. Očekávání jsou vysoká, Sýkorův mezinárodní rekord je ostatně od loňska výrazně výš, v přepočtu na 22 milionech korun.

Zemřel Pierre Soulages

Ve věku neuvěřitelných 102 let zemřel Pierre Soulages, jeden z těch malířů, který psal dějiny umění. Muž, jenž se do paměti široké veřejnosti zapsal monochromními černými malbami, vystavoval ve světových institucích, jako je Tate v Londýně nebo Guggenheimovo muzeum v New Yorku, už od 50. let. Kromě malby vytvořil třeba i stovku originálních vitráží pro klášterní kostel ve francouzském Conques. Pokud budete mít někdy cestu na jih Francie, určitě si udělejte zastávku a připomeňte si, jak unikátním umělcem Soulages byl.

Mondrian vzhůru nohama

U příležitosti 150. výročí narození malíře Pieta Mondriana oznámila galerie Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen v Düsseldorfu úsměvnou zprávu. Mondrianův obraz New York City I. z roku 1941 totiž visí v tamních sbírkách vzhůru nohama. Dílo není podepsané a správnou orientaci kurátoři odhalili až na dobové fotografii z umělcova ateliéru. Vzhledem k charakteru Mondrianových děl lze omyl kurátorům vytýkat jen těžko. Spíš by tato anekdota mohla sloužit jako výzva kurátorům všech muzeí umění: zkontrolujte si, jak vám visí vaše abstrakce.

Gagosian & LVMH?

Uměleckým světem švitoří už nějakou dobu spekulace o prodeji největší světové sítě soukromých galerií Gagosian Gallery pod křídla skupiny luxusních brandů LVMH. Zakladatel a dosavadní majitel galerie Larry Gagosian zvěsti sice aktivně popírá, k podobnému kroku ale nasvědčuje nejen jeho snaha zajistit galerii budoucnost i po svém odchodu, ale i blízký vztah s Bernardem Arnaultem, který u Gagosiana s oblibou nakupuje do své umělecké sbírky. Pro LVMH by nešlo o první asociaci s výtvarným uměním, stojí například za pařížskou galerií Louis Vuitton Foundation. Smysl by dávala i Arnaultova snaha vyrovnat se uměleckým aktivitám Françoise Pinaulta.

J&T Banka Art Report: role galeristů na trhu s uměním

Role galeristů na uměleckém trhu je v globálním měřítko nezpochybnitelná. Podle výsledků letošního J&T Banka Art Reportu má ale česká scéna k přijetí zprostředkovatelů prodeje uměleckých děl ještě celkem daleko.

Mezi vlastníky uměleckých děl panuje nadpoloviční shoda na tvrzení, že umění má smysl nakupovat přímo z ateliérů umělců, protože galeristé si jen připočítávají své provize. Mezi sběrateli, kteří se z logiky věci na uměleckém trhu pohybují o něco aktivněji a hlouběji, s tímto tvrzením souhlasí už jen třetina z nich. Paradoxně se všechny skupiny respondentů shodly na tom, že by transparenci českého trhu s uměním prospěla větší spolupráce galeristů s umělci. Nezbývá než doufat, že výsledky J&T Banka Art Reportu v následujících letech ukážou, že Češi roli galeristů pomalu přijímají a přibližují se tak západní praxi.

 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.