V červnu meziroční míra inflace nečekaně klesla o 6 desetiny na 2,0 % r/r. Očekával se jen mírný pokles inflace (oček. 2,4 %). Za pokles míry inflace v červnu stály volatilní ceny potravin, nápojů a pohonných hmot. Celkově se míra inflace vrátila na úrovně, kde byla v únoru a březnu. Z hlediska dlouhodobého trendu u inflace došlo jen k mírnému posunu.
Celkovou inflaci letos ovlivňují kolísavé ceny
Poslední měsíce mají na celkovou inflaci mimořádný vliv kolísavé ceny, jakou jsou ceny potravin a pohonných hmot. Výkyvy šly na obě strany, přitom v červnu všechny zmíněné položky působily směrem dolů. Ceny potravin klesly o 0,6 % m/m, což je nejhlubší měsíční pokles cen potravin v červnu za posledních 10 let. Následně se meziroční pokles cen potravin prohloubil na -4,2 % r/r (-3,7 % v květnu). Podobně zapůsobil pokles cen alkoholu (-1,0 % m/m). Vše doplnil další výrazný pokles cen pohonných hmot (-3,7 % m/m). Změny cen u těchto 3 položek odmazaly od celkové inflace více jak 4 desetiny procentního bodu.
Další náznaky uklidnění cenového vývoje
Pozitivním překvapením byl nižší nárůst cen dovolených a rekreací (+0,4 % m/m) se začátkem letní sezóny. Tento sezónní nárůst byl nejnižší za poslední dekádu, což může naznačovat další zklidnění cenového vývoje a návrat k předchozímu nízkoinflačnímu prostředí.
I přes pokles míry inflace se celkový obrázek inflačního prostředí mění pomalu, protože výkyvy míry inflace způsobují jen kolísavé ceny, jako jsou potraviny či pohonné hmoty. Celkový cenový vývoj se vůči předchozím třem rokům výrazně zklidnil, ale stále zůstává mírně zvýšený. Zřetelným indikátorem je nadprůměrný růst cen ve službách, který v červnu zpomalil na 4,9 % r/r, přitom předchozí měsíce se držel stabilně nad 5 procenty (5,3 % r/r v květnu). Naplňuje se naše očekávání, že cesta k cenové stabilitě po předchozím inflačním šoku si vyžádá určitý čas.
Návrat inflace ke 3 procentům
Postupně by měl odeznít mimořádný vývoj u cen zboží (hlavně potraviny) a míra inflace se v druhé polovině roku vrátí k úrovni 3 procent, na přelomu roku pravděpodobně přejde i přes tuto hranici. To může vést ČNB k větší opatrnosti při dalším snižování sazeb.
Pro letošní rok očekáváme průměrnou inflaci 2,6 % (10,7 % v roce 2023), což by byla nejnižší hodnota za posledních 6 let.
ČNB začne být víc opatrná
Vývoj inflace a předchozí snížení sazeb ze 7,00 % na 4,75 % nyní pravděpodobně povede centrální bankéře při dalším snižování sazeb k větší opatrnosti. Rizikem je nadprůměrný růst cen ve službách a také pokračující vysoký růst mezd. Pro nejbližší zasedání (1. srpna) očekáváme snížení sazeb „jen“ o 25 bazických bodů na 4,50 % (nyní 4,75 %). Během podzimu může nastat i pauza ve snižování sazeb. Na konci roku očekáváme repo sazbu ČNB na úrovni 4,25 %.
Devizový trh v reakci na výsledky nižší inflace reagoval oslabením o 10 haléřů na 25,4 CZK/EUR. Trh se obává, že ČNB bude pokračovat v rychlém snižování sazeb.