Makro: Sazby ČNB beze změny, ale pravděpodobnost zvýšení sazeb narůstá

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Ve středu bankovní rada České národní banky (ČNB) podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na 2,00 % (2T repo). Potřetí v řadě bylo hlasování rady 5:2, když dva členové hlasovali pro další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Bankovní rada jde od srpna opakovaně proti doporučení vlastní prognózy, která navrhuje zvýšení sazeb. Důvodem je, že bankovní rada více akcentuje rizika ochlazení ekonomiky v eurozóně (Německo). Ovšem na tiskové konferenci guvernér Rusnok uvedl, že diskuze v bankovní radě se z více důvodů mírně posouvá směrem ke zvýšení sazeb.

Nadále čekáme, že ČNB na začátku příštího roku úrokové sazby (2,00 %) měnit nebude. Pokud by se ale stabilizoval vývoj v eurozóně (Německu), tak to vzhledem k domácímu inflačnímu vývoji dál otevře diskuze o zvýšení sazeb. Na dalším zasedání (6. února) bankovní rada dostane k dispozici novou prognózu.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.