Zkáza, odmítání a padající rekordy

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
Štěpánka VeselskáZkáza, odmítání a padající rekordy

Probíhající válka přináší dennodenně zničující informace i v uměleckém světě. Slyšíme o krádežích, nenávratných škodách i reakcích institucí na Ukrajině i na celém světě. Někde ale plyne život jakoby nic, minulý týden to tak vypadalo třeba na newyorkských aukcích, kde podle předpovědi padaly rekordy.


Nekončící invaze a s tím i stále nová zkáza

Největší ukrajinské muzeum Národní galerie ve Lvově opět otvírá několik ze svých 18 poboček jako akt vzdoru proti ruskému válečnému tažení. Většina jeho zdí je však holá, vzácné obrazy ze sbírky byly bezpečně skryty. I přes podepsanou Haagskou úmluvu z roku 1954, kdy se i Rusko zavázalo, že během válečného období bude kulturní dědictví chránit, UNESCO uvedlo, že ruské útoky se památkám nevyhýbají. K 9. květnu bylo ověřeno poškození 127 ukrajinských památek a ukrajinští představitelé tvrdí, že ruští vojáci ukradli více než 2000 uměleckých děl v přístavním městě Mariupol.

Děkujeme, nechceme

Válka ovlivňuje umělecký svět různě, zajímavý pohled přinesla zpráva pařížského Centre Pompidou, která pozastavila příjem daru ve výši v přepočtu téměř 15 milionů korun od Vladimira Potanina, jednoho z nejbohatších Rusů, který mj. po 20 letech odstoupil z představenstva newyorkského Guggenheimova muzea. Potanin za život získal několik mezinárodních ocenění za svou mecenášskou činnost, která se zaměřuje převážně na podporu ruských a sovětských umělců. Toto je jen jeden z příkladů, kdy kulturní instituce rozvázala do té doby velmi dobré a významné vztahy s rusými mecenáši.

Marilyn má svého majitele

Jak předpověděli, tak se stalo. Portrét Marilyn Monroe z roku 1964 od Andyho Warhola se v Christie´s vydražil za 195 milionů dolarů a stal se tak nejdražším obrazem od umělce 20. století prodaným v aukci. Koupil si ji Larry Gagosian, světoznámý obchodník s uměním, a překonal tak téměř dvojnásobně předchozí Warholův aukční rekord. K velkému zájmu o tento obraz pravděpodobně dopomohla i nová vlna zájmu jak o umělce, tak Marilyn způsobená například novými seriály na Netflixu nebo rozhodnutím Kim Kardashianové obléknout na červený koberec Met Gala slavné šaty, ve kterých Marilyn v roce 1962 zpívala Happy Birthday americkému prezidentu Johnu F. Kennedymu.

Miliony přes internet i u nás

Už víme, že pandemie naučila nakupovat přes internet i ty, kteří se tomu léta bránili. Důkazem toho je i prodej obrazu Vidím, že má bílá stránka zezelenala od Toyen, který z 6 milionů vystoupal na 28,5 milionu korun právě přes online aukci pořádanou Adolf Loos Apartment and Gallery a stal se tak nejdražším poválečným obrazem autorky (viz. úvodní obrázek).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.