Nový pařížský veletrh a Botticelli za 45 milionů dolarů

2-minutové čtení
J&T specialista

Nový pařížský veletrh a Botticelli za 45 milionů dolarů

Vody uměleckého světa by se tento týden daly popsat jako neklidné. Art Basel ohlásil nový pařížský veletrh a vyfoukl tak lokaci tradičnímu FIACu. Louvre protestuje proti nedávno zveřejněnému videu prezidentské kandidátky Marine Le Penové a umělkyně Cindy Shermanová se potýká s aktivitou svého falešného manažera. Co dalšího by vám nemělo uniknout?

Staří mistři u Sotheby’s

V newyorském Sotheby’s se konala tradiční aukce starých mistrů. Nabízených 41 položek dohromady přineslo 91 milionů dolarů v kladívkových cenách, což sice předčilo předaukční odhad, oproti loňskému roku ale obrat trochu klesl. Největším lákadlem byla renesanční malba Bolestného Krista od Sandra Botticelliho (viz. úvodní foto, kredit: Sotheby´s). Jiná jeho malba právě před rokem našla kupce téměř za stejnou částku, jakou letos utratili dražitelé za všechna díla – 92,2 milionu dolarů. Bolestný Kristus se s cenou také nedržel nízko. Nový majitel si ho pořídil za 45,4 milionu dolarů včetně aukčních poplatků.

Art Basel uspořádá nový pařížský veletrh

Asi nejznámější světový veletrh umění Art Basel tento týden oznámil, že k tradičním lokacím v Basileji, Miami a Hongkongu přidává Paříž. Ve francouzské metropoli jsou ovšem sběratelé na podzim zvyklí na tradiční FIAC. V médii přezdívané „válce veletrhů“ se tak strhla bitka především o prostory Grand Palais, kde se největší podzimní veletrh obvykle odehrává. Art Basel vyhrál a podle všeho to jeho mateřskou společnost MCH Group stálo na následujících sedm let 10 milionů eur. FIAC si tak hledá novou pařížskou lokaci a v Grand Palais zůstává jen jeho listopadová fotografická odnož Paris Photo.

Louvre žádá stažení videa Marine Le Penové

Pařížský Louvre se překvapivě stal tématem francouzských prezidentských voleb. Prezidentská kandidátka Marine Le Penová totiž zveřejnila video natočené v areálu tohoto muzea, aniž by k tomu získala svolení. Místo si Le Penová vybrala záměrně, protože právě tam přednesl v roce 2017 Emanuel Macron svou vítěznou řeč. Louvre se proti videu ostře ohradil a s odkazem na zákony o duševním vlastnictví žádá jeho stažení.

Cindy Shermanová a falešný casting

Umělkyně Cindy Shermanová tento týden varovala před podvodníky, kteří se vydávají za ředitele její společnosti. S odkazem na hledání dlouhodobé spolupráce s fotomodelkami podvodníci zvou na (zřejmě falešný) casting. Ze zveřejněných informací umělkyně je motivace za celým podvodem poměrně nejasná. Podvod se prý čas od času objevuje už několik let, což je pro Shermanovou jistě frustrující. Hodně zvláštním úhlem pohledu je to ovšem pro umělkyni vlastně tak trochu poklona.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.