Čtvrtý ročník nejvýznamnější soutěže pro středoškolské studenty „Máš umělecké střevo?“ zná svého vítěze

1-minutové čtení

V rámci doprovodného programu Ceny Jindřicha Chalupeckého proběhlo v pátek 17. května slavnostní vyhlášení soutěže zaměřené na výtvarné umění, jejímž generálním partnerem se stala J&T Banka. V uplynulých letech do něj byly zapojeny přední české galerie, jako je Národní galerie, Centrum pro současné umění Dox či GASK.

Vítězi čtvrtého ročníku soutěže pro střední umělecké školy se stali studenti Střední umělecko-průmyslově školy v Jihlavě - Heleníně, kteří vytvořili společně s utečenci čekajícími na azyl stoní hru zaznamenávající cesty uprchlíku z celého světa. Slavnostní vyhlášení proběhlo v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně, kde se veřejnosti prezetnovaly nejúspěšnější výtvarné projekty středoškolských studentů, které postoupily do finále soutěže. Vítěznou práci vybrala na místě odborná porota, jejíž autoři převzali putovní cenu Uměleckého střeva z rukou umělce a předloňského finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého, Filipa Cenka.

Tématem letošního ročníku soutěže bylo dílo Christiana Rubena "Kolumbus objevuje břehy Ameriky" z roku 1846, na které měly skupiny studentů reagovat současnými výtvarnými prostředky. Hodnotila se nejen úroveň výtvarného zpracování, ale také schopnost týmové práce.

Finálové práce studentů můžete v prostoru galerie zhlédnout do 30. května.