Pravidelný týdenní komntář

5-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.
Dění na světovém trhu

V uplynulém týdnu se investoři zajímali o makroekonomická data, zasedání sledovaných centrálních bank a pak o technické předvánoční převážení hned několika indexů s koncem týdne. S ohledem na budoucnost monetární politiky USA trh sledoval spotřebitelská inflační data (CPI) za listopad, která dopadla v souladu s očekáváním. Celková inflace poklesla na 3,1 vs. oček. 3,1 po říjnových 3,2 % r/r, jádrová inflace pak zůstala beze změny na 4,0 % r/r. Data v rámci odhadů, tak větší dopad na rozhodování investorů neměla. O to více sledované pak bylo zasedání FOMC, které dle očekávání ponechalo sazby beze změny, ale změna nastala ve výhledu měnové politiky. Američtí centrální bankéři považují zpomalování inflace za razantnější, než původně očekávali, proto už neuvažují o dalším zvyšování úrokových sazeb v letošním roce. Naopak ve svých projekcích očekávají, že Fed příští rok sazby sníží postupně k úrovni 4,5 %, tj. 3x o 25 b.b. (dříve očekávali 2x 25 b.b.). Holubičí vyznění zasedání naplnilo trhy optimismem. Čtvrteční ECB naopak tlumila optimismus svým relativně jestřábím vyzněním, když sice sazby nezměnila, ale Lagardeová vyzdvihla, že se sazby dlouho měnit nebudou a směr níže se prozatím vůbec v ECB nediskutuje. Páteční převážení indexů jako CECE, FTSE či PX vyvolávalo jako tradičně zvýšené objemy a v některých případech i volatilitu. Především více holubičí vyznění zasedání FOMC přilákalo na trh kupce. Konkrétně pak USA měřeno indexem S&P 500 zakončilo týden růstem o 2,4 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 zakončila výše o 1,0 % t/t. Domácí index PX nenásledoval dění v Evropě a ustoupil o 2,0 % t/t na 1379,7 bodu. Hlavní příčinou byl posun níže u ČEZu, který se dostal pod negativní hledáček investičních bank ze zahraničí.

 

Společnosti na BCPP

Společnost International Finance Corporation, která je součástí Světové banky, oznámila, že poskytne developerovi CTP úvěry v celkové výši 441 mil. EUR. Ty budou určeny na rozvoj a dekarbonizaci objektů, které má CTP v Polsku a Bulharsku. Podle Světové banky se provoz budov podílí v EU ze 36 % na celkových emisích uhlíku a ze 40 % na spotřebě energie, přičemž investice umožněné financováním mají tuto spotřebu redukovat. Podmínky úvěrů jako úroková míra nebo splatnost nebyly uvedeny. Podmínky úvěrů od mezinárodních nekomerčních institucí však často bývají výhodnější než financování na trhu. Proto zprávu hodnotíme pozitivně. Titul zakončil týden na 377,4 Kč (+3,7 % t/t).

 

Skupina mmcité uvedla, že získala 100% podíl ve společnosti Kovostal, s.r.o., která se zaměřuje na výrobu sedadel a tribun pro stadiony, divadla a haly. Mezi hlavní exportní destinace firmy patří především západní a severské země jako Německo, Francie, Norsko a Švédsko. Bližší informace o transakci zveřejněny nebyly a mmcité zveřejní navazující plán a rozvoj na své příští investorské prezentaci. Touto akvizicí mmcité naplnila jeden z hlavních cílů IPO. Firma vedle toho potvrdila nedávno upravený roční plán, kdy by zisk EBITDA měl dosáhnout 90 – 100 mil. Kč. Bez bližších finančních informací nelze akvizici Kovostalu dostatečně vyhodnotit. Titul zakončil pátek na 220 Kč (+5,8 % t/t).

 

Společnost Rohlik Group zmínila, že chce na začátku příštího roku usilovat o nové dobrovolné financování. Pravděpodobně se bude jednat o nabídku nespecifikovaného podílu (investiční kolo). Finance budou použity především na podporu rozvoje na německém trhu, který je pro úspěch skupiny klíčový. Zakladatel Tomáš Čupr oznámil, že financování nepotřebují, avšak chtějí, neboť chtějí plně podpořit rozvoj v Německu. Již nyní má skupina jedno ziskové město v Německu, a to Berlín. Další v pořadí bude Hamburk a další do dnes nespecifikované město. Výše financování či jiné bližší informace zmíněna nebyla

 

Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze bylo mmcité (220 Kč, +5,8 % t/t). Společnost oznámila dlouho připravovanou akvizici a tím rozšíření kapacit, které slibovala při IPO. Současně firma potvrdila dříve zvýšený výhled na letošní provozní zisk. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byla Pilulka (-6,4 % t/t na 220 Kč). V poslední době se Pilulka stala výrazně volatilním titulem i bez jakýchkoliv informací. Pohyb přisuzujeme pouze technice.

 

Výhled na příští týden

Vánoční týden se ponese ve svátečním duchu. Víceméně vše podstatné se pravděpodobně odehrálo ke konci uplynulého týdne s převážením několika indexů, které navíc přišlo po zasedání významných centrálních bank. V týdnu se tak budou spíše rozebírat poslední kroky centrálních bank a výhled na rok 2024. Především holubičí vyznění posledního zasedání FOMC se pravděpodobně propíše i do konce roku. Na příští týden jsme tak pozitivní s tím, že s očekávaným pokračujícím poklesem tržních sazeb budou optimističtí i investoři do rizikových aktiv.

 

Sledované centrální banky doplní na domácí scéně čtvrteční zasedání ČNB. Nadcházející zasedání je pro trh velkým otazníkem. Naše očekávání se více kloní k zahájení cesty ve snižování sazeb. Ale krok to bude zřejmě obezřetný s -25 b.b. na 6,75 %. I komentář z úst guvernéra Michla bude pravděpodobně velmi opatrný, a to především vzhledem k zahájení roku a možným inflačním tlakům právě v cenících pro nový rok. Nižší zpomalení tempa inflace na začátku roku by ČNB nutilo udržet vyšší sazby delší dobu.

 

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na páteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za listopad (oček. +2,2 po -5,4 % m/m), čtvrteční týdenní data z trhu práce a v průběhu týdne na rozličná data z trhu nemovitostí. V Německu se zaměříme na pondělní indexy IFO, kde se očekává nepatrné zlepšení ve všech kategoriích.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.