Colt CZ: Ministr vnitra navrhl finanční podíl zbrojařů na systému regulace zbraní

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Pavel Ryska pracuje jako senior analytik v Research týmu, který patří do divize finančních trhů. Jádrem jeho práce je analýza hospodaření firem, které mají své akcie či dluhopisy na veřejném trhu, tedy burze.  
Podle informací serveru Novinky.cz navrhl ministr vnitra Vít Rakušan, aby se výrobci zbraní podíleli na nákladech systému regulace zbraní v České republice. Ten by měl doznat změn kvůli připravovanému novému zákonu o zbraních. Rakušan podle serveru argumentuje, že zbrojaři mají nadprůměrné zisky díky vývozu zbraní na Ukrajinu, a měli by se proto na některých nákladech systému podílet. Naznačil, že na zbrojaře nemusí být uvalena sektorová daň, ale že po nich stát může požadovat investice do vybraných projektů. Premiér Petr Fiala odmítl princip speciálních daní pro sektory podle aktuálních událostí, ale připustil debatu o zvýšení bezpečnosti regulace zbraní u nás. Předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek oponuje návrhům s tím, že zbrojaři mají již nyní podnikání komplikované a že stát by neměl na zbrojařích vynucovat zdánlivě „dobrovolné“ projekty. Zástupci vládnoucí koalice by měli o tématu debatovat na začátku února. Podotýkáme, že společnosti Colt CZ nepřinesla válka na Ukrajině výrazné zvýšení tržeb jako výrobcům větších zbraňových systémů a přímý dopad konfliktu do hospodaření firmy byl podle našeho odhadu zatím minimální. Vzhledem ke zkušenosti z jiných sektorů však nelze vyloučit, že vláda prosadí povinnost zbrojařů podílet se finančně na nákladech systému regulace zbraní. Zprávu proto zatím hodnotíme jako mírně negativní.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.