Převažování indexů přináší na trh zvýšené objemy a volatilitu

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.


#Ekonomika

Tento týden se investoři zaměří na makroekonomická data s důrazem na spotřebitelskou inflaci CPI v USA, která by mohla rozhýbat spekulace na budoucí vývoj měnové politiky Fedu. Naplnění očekávání či vyšší úroveň inflace by podporovala opatrnost FOMC ohledně zahájení cyklu snižování sazeb, což by mohlo na trh přinést volatilitu. Naopak nižší čísla by mohla přinést podporu nákupním objednávkám. To vše těsně před zasedáním FOMC přespříští týden 20. 3.

„Očekávali bychom mírnou nervozitu spjatou právě s výsledky makrodat, ale je patrné, že aktuální pozitivní nastavení trhu se jen těžko vychyluje z dlouhodobějšího trendu,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. Vedle makrodat pak budou investoři sledovat technické převažování hned několika indexů, a to ve čtvrtek indexů CECE a v pátek například indexy FTSE, PX, DAX a další. Pravidelné převažování přináší na trh zvýšené objemy a volatilitu.

Zajímavé z domácího pohledu bude převážení indexů CECE. Z titulů obchodovaných na pražské burze se úpravy indexu CECE přímo týkají tří titulů. U akcií Colt CZ by podobně jako předchozí kvartály mělo dojít k drobnému zvýšení počtu akcií a následně i mírnému nárůstu váhy. Z indexu budou vyřazeny akcie Photon Energy a naopak nově do indexu budou zařazeny akcie Primoco UAV.


Další výsledky na obzoru

V úterý zveřejní výsledky pojišťovna VIG. Zisk před zdaněním se očekává na úrovni 755 mil. EUR (+34 % r/r), což je mírně nad výhledem managementu, který předpokládal výsledek u horního okraje rozpětí 705–750 mil. EUR. Očekává se, že VIG vyplatí dividendu v rozmezí 1,4–1,5 EUR na akcii (5,2–5,6% hrubý dividendový výnos). Výsledky by mohly zvýšit povědomí o jinak relativně opomíjený titul.


Makroekonomický výhled 

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na úterní spotřebitelskou inflaci CPI za únor (oček. beze změny 3,1 % r/r), čtvrteční maloobchodní tržby za únor (oček. +0,7 po −0,8 % m/m), páteční průmyslovou produkci za únor (oček. 0,0 po −0,1 % m/m) a spotřebitelský sentiment měřený univerzitou v Michiganu na březen (oček. 77,0 po 76,9 bodu m/m). V Číně se soustředí na ještě víkendová data o spotřebitelské inflaci CPI za únor (oček. +0,3 po −0,8 % r/r) a průmyslové inflaci PPI za únor (oček. beze změny −2,5 % r/r).



Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.