Makro: Maloobchodní tržby dál silně rostou

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) v dubnu vzrostly o 5,6 % r/r, což mírně zaostaly za očekáváním (7,3 %). Výsledky pozitivně ovlivnily kalendářní vlivy (2 pracovní dny navíc) a naopak negativně sezónní (velikonoční nákupy vloni v dubnu a letos na konci března). Sezónně očištěné tržby meziměsíčně vzrostly o 0,6 % a meziročně vyšší byly o 5,0 %. Spotřebitelská poptávka mírně zvolnila vůči začátku roku, ale stále si drží vysoké tempo a riziko přehřívání ekonomiky neklesá. Vysoký růst pokračuje u nepotravinářského zboží (12 % r/r), jako je oblečení (19 %) či sportovní potřeby (17 %). Celkově výsledky odráží vysokou ochotu domácností utrácet (spotřebitelský sentiment) a i nárůst příjmů domácností (růst mezd, nízká nezaměstnanost). Za celý rok očekáváme růst maloobchodních tržeb kolem 6 % (5,4 % vloni). Prodeje aut (3 % r/r) se vrátily k růstu, následně maloobchodní tržby včetně moto segmentu vzrostly o 4,7 %.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.