ČNB: Guvernér Michl rychlé snižování sazeb nečeká

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl se v neděli v rozhovoru na CNN Prima News jasně vyjádřil proti tomu, že by v dohledné době domácí centrální banka měla snižovat úrokové sazby. Podle guvernéra Michla bude ČNB držet přísnou měnovou politiku až do té doby, než si budou centrální bankéři jisti, že inflace bude nízká kolem 2 % nejen přechodně, ale i dlouhodobě. I když celková inflace by měla v příštím roce výrazně klesnout, jádrová inflace (bez cen energií a potravin) by v příštím roce měla být podle Michla kolem 3-4 %, a to nedovoluje brzy a razantně snižovat sazby. Podle Michla si v ČNB počkají na další data, a to až do začátku příštího roku. Podle Michla zůstanou v příštích 5 letech sazby vyšší, než byly předchozí dekádu. Celkově se rozhovor nesl v duchu, že ČNB nechce v otázce snižování sazeb nic uspěchat.

Nadále očekáváme, že ČNB po zbytek roku ponechá úrokové sazby beze změny (7,00 %) a ke snižování sazeb přistoupí až v příštím roce. Razantní komentáře ze strany guvernéra Michla by se mohly projevit na kurzu koruny, která v posledních týdnech velmi citlivě reaguje na komentáře o sazbách.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.