Makro: Důvěra v ekonomiku se zlepšila, hlavě u domácností

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Konjukturální průzkumy v červenci po předchozích propadech ukázaly pozitivní obrat. Výrazné zlepšení nálady vykázaly domácnosti, spotřebitelská důvěra se díky zlepšení hodnocení ve všech položkách vrátila na úrovně, kde byla v květnu, a výrazně vyšší byla jen na podzim 2021. Domácnosti zlepšují hodnocení své finanční situace a mají menší obavy z dalšího vývoje. Pravděpodobně se tak projevuje zlepšení inflačního vývoje. Mírně se zlepšil sentiment ve firmách, hlavně v průmyslu jde o druhé nejhorší hodnocení situace za posledních 3 roky (od covidu). Horší bylo jen v červnu. Firmy trápí slabá poptávka a zhoršují svůj výhled produkce pro nejbližší období (výhled na 3M).

Indexy sentimentu rychle odmazaly zlepšení ze začátku roku a drží se poblíž minim za poslední 3 roky. Tyto negativní signály zlepšuje znatelný obrat spotřebitelské důvěry domácností. Vše naznačuje, že k žádnému výraznějšímu oživení nedochází a česká ekonomika v lepším případě balancuje na hraně stagnace.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.