Důvěra firem v ekonomiku solidní, naopak spotřebitelská důvěra dál prudce klesá

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Konjunkturální průzkumy za červen potvrdily trend, který ukázaly předchozí měsíce. Na jedné straně důvěra firem v průmyslu i ve stavebnictví se přes drobný pokles drží na solidních úrovních. Zhoršení situace vykázaly firmy ve službách, které pravděpodobně již odráží zhoršující se sentiment domácností. Index spotřebitelské důvěry dál propadl, hodnota za červen je dokonce druhá nejnižší úroveň v historii měření (od roku 2003). Zrychlující se inflace zhoršuje hodnocení finanční situace domácností a vyvolává obavy z dalšího vývoje včetně nárůstu nezaměstnanosti.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.