CSG: Ázerbájdžán údajně v obřím kontraktu poptá 70 houfnic Dita

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Pavel Ryska pracuje jako senior analytik v Research týmu, který patří do divize finančních trhů. Jádrem jeho práce je analýza hospodaření firem, které mají své akcie či dluhopisy na veřejném trhu, tedy burze.  Podle informací serveru Echo24 údajně vláda Ázerbájdžánu jedná o koupi alespoň 70 samohybných houfnic Dita.

Podle informací serveru Echo24 údajně vláda Ázerbájdžánu jedná o koupi alespoň 70 samohybných houfnic Dita. Ty vyrábí v Kopřivnici společnost Excalibur Army z holdingu CSG. Na výrobě se rovněž podílejí slovenské společnosti, a to především státní zbrojovka Konštrukta-Defence a firma ZTS, které dodávají hlavně. Prodej houfnic do Ázerbájdžánu má být součástí širší obchodní dohody, kde jako protihodnotu bude Ázerbájdžán dodávat Česku a Slovensku zemní plyn. Předpokládáme, že Česko a Slovensko koupí od CSG houfnice, které následně dodají v rámci barteru za plyn Ázerbájdžánu. Podle Echo24 by takto velký kontrakt naplnil výrobní kapacity dodavatelů na několik let a stal by se největším dělostřeleckým kontraktem v dějinách ČR a SR. Server také uvedl, že přesný počet poptávaných houfnic zatím není znám a CSG odmítla probíhající jednání komentovat. Na začátku roku si od CSG objednalo 9 houfnic Dita Nizozemsko, které je následně dodá Ukrajině, ale hodnota zakázky nebyla zveřejněna. Podle známých cen jiných dělostřeleckých systémů odhadujeme, že by zakázka na 70 houfnic mohla dosahovat hodnoty minimálně několika miliard korun. Zprávu hodnotíme pozitivně pro dluhopisy CSG 8,00/2028.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.