Makro: Silný vývoj maloobchodních tržeb v únoru

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) v únoru vzrostly o silných 7,4 % r/r, což překonalo očekávání (4,5 %). Sezónně očištěné tržby meziměsíčně stagnovaly a meziročně byly vyšší o 3,9  %. V únoru výsledky ovlivnily kalendářní vlivy, protože letošní únor měl o jeden kalendářní den navíc, ale počet pracovních dní byl stejný jako vloni. Obecně data podle očekávání ukázala, že spotřebitelská poptávka zůstala na začátku roku (leden-únor) velmi silná. Tržby obchodníků rostly v únoru ve všech segmentech. Útraty za potraviny vzrostly o 5 % r/r (nominálně o 10 %). Tržby za nepotravinářské zboží reálně vzrostly o 11 %. Ovšem všechny tyto výsledky jsou ještě před restrikcemi kvůli Covid-19, které začaly platit během března. Za březen maloobchodní tržby výrazně propadly, některé indikátory naznačují propad kolem 10 %.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.