Dění na světovém trhu
První červencový týden se nesl ve znamení výsledku prvního kola předčasných parlamentních voleb ve Francii, makrodat a prázdninové nálady podpořené omezeným obchodováním v USA ve středu (půl dne) a ve čtvrtek (celý den) z důvodu svátku Dne nezávislosti. Pro doplnění domácí trh bude (byl) zavřený v pátek (5.7.) rovněž kvůli svátku. První kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii (30. 6.) potvrdilo očekávání, ale druhé kolo (7. 7.) bude mít stále velkou váhu. Vítězem se stalo Národní sdružení Marine Le Penové s 34 %. Na druhém místě skončila koalice levicových stran Nová lidová fronta s 29 %. Strana Obnova prezidenta E. Macrona dosáhla na 20,5 % a Konzervativní Republikáni získali 10,2 %. Volby proběhly za vysoké účasti nad 60 %, tedy nejvyšší srovnatelné účasti od parlamentních voleb v roce 1986. Trh byl/je nervózní z možnosti, že Národní sdružení může získat v parlamentu absolutní většinu (více jak 50 %), čímž by výrazně ztížilo celkové fungování země. Prezident má rozhodující slovo v otázkách zahraniční a bezpečnostní politiky, ale ostatní otázky jsou v pravomoci premiéra, který by mohl vzejít právě z Národního sdružení (Jordan Bardello). Trh přijal vyznění prvního kola lehce pozitivně s tím, že nakonec výsledky nebyly tak přímočaré, jak se trh obával na základě dat z eurovoleb. Průběžná makrodata z USA (ISM služeb 48,8 vs. oček. 52,7 po 53,8 bodu m/m) ukázala slabší výsledky, což si trh interpretoval jako vyšší šanci na dřívější spuštění cyklu snižování sazeb Fedem. Sledovaná budou ještě data z trhu zaměstnanosti, ale ta budou na pořadu dne až v pátek (5. 7.). Lepší vyznění voleb ve Francii, než se trh obával a spekulace na snižování sazeb v USA po slabších makrodatech podpořily nákupní objednávky. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 ke středě +1,4 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 ke čtvrtku vzrostla o 1,2 % t/t. Domácí index PX šel v souladu s Evropou a uzavřel výše o 1,7 % t/t na 1572,2 bodech.
Společnosti na BCPP
Společnost Pilulka Lékárny oznámila, že jednání s investory, o nichž informovala v květnu, nyní dospěla do závěrečné fáze. Management předpokládá, že během července uzavře dohodu s vybraným investorem o společném postupu. Tento krok by se měl bezprostředně projevit na posílení pracovního kapitálu společnosti. Vedle toho firma uvedla, že po zveřejnění výroční zprávy za r. 2023, v níž auditor zmínil „významnou nejistotu týkající se schopnosti nepřetržitého trvání společnosti“, někteří dodavatelé významně omezili kreditní rámce pro Pilulku. To vedlo k negativnímu dopadu na tržby. Pokud nedojde k dohodě s vybraným investorem během července, firma je připravena zahájit tzv. preventivní restrukturalizaci. Titul zakončil týden na 124 Kč (-3,5 % t/t).
Společnost Rohlik Group oznámila, že získala nový kapitál ve výši 170 mil. EUR. Na investici se podílely především Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), Sofina, Index Ventures, Quadrille, TCF Capital a Evropská investiční banka. Kapitál bude využit na podporu expanze do dalších alespoň 10 měst ve střední Evropě. Společnost uvedla, že nyní dosáhla ziskovosti v Mnichově jako v prvním z německých měst, v nichž již nabízí své služby. Doposud byla firma zisková v České republice a Maďarsku. Rohlik Group také uvedl, že díky ziskovosti v několika městech a rychlému růstu v dalších počítá v příštích letech s primární nabídkou svých akcií na burze (IPO). Pro účetní rok 2024 čeká Rohlik Group tržby přes 1 mld. EUR (tj. +43 % r/r ze 700 mil. ve FY 2023) a kladné cash flow. Zpráva o novém kapitálu a o pokračující důvěře investorů je pozitivní pro dluhopisy společnosti Rohlik Fin. 10,0/2026, které se obchodují na pražské burze.
Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze bylo Primoco (1020 Kč, +9,1 % t/t). Společnost v nedávné době oznámila dva zajímavé kontrakty, které svou velikostí téměř naplnily celé loňské tržby. Investoři postupně začínají získávat zpět důvěru na schopnost společnosti generovat solidní výsledky. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byla opětovně Pilulka (-3,5 % t/t na 124 Kč). Společnost oznámila, že je v jednání s investory ohledně její budoucnosti, která může být bez záchrany poměrně složitá. Ve hře je i tzv. preventivní restrukturalizace. Investoři jsou nervózní ohledně budoucnosti firmy, což generuje prodejní objednávky.
Výhled na příští týden
V nadcházejícím týdnu se investoři zaměří na výsledek druhého kola předčasných parlamentních voleb ve Francii, výsledkovou sezónu za 2Q24 a na průběžná makrodata se zaměřením na CPI. První kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii vyhrálo Národní sdružení M. Le Penové (34 %), ale aktuálně vládnoucí strana prezidenta Macrona nedopadla tak špatně jak se někteří obávali (20,5 %). Druhé kolo (neděle 7. 7.) tak pravděpodobně potvrdí vítězství Le Penové, ale zároveň by nemělo dojít k výraznému nárůstu radikální levice. Pokud by současně nezískala Le Penová absolutní většinu (nad 50 % hlasů), tak by to trh vnímal jako pozitivní scénář a jisté potvrzení prezidentské moci v rukou Macrona. Tento základní scénář by byl dle nás pro evropské akcie pozitivním impulzem. Zahájení výsledkové sezóny bude zaměřeno na čtvrteční Delta Airlines a na páteční velké banky jako JP Morgan, Wells Fargo a Citigroup. Celkově se domníváme, že očekávání na výsledkovou sezónu za 2Q24 jsou poměrně ambiciózní s oček. +8,7 % r/r u čistého zisku v rámci S&P 500, což dává dle nás méně prostoru pro pozitivní překvapení. Pro spekulace na budoucí měnovou politiku Fedu se budou sledovat inflační data CPI v USA. Potvrzení očekávání, tedy pokles dynamiky růstu by zvyšoval šance na zahájení cyklu snižování sazeb v USA a byl by pozitivním faktorem pro riziková aktiva.
V příštím týdnu zmíníme u domácích titulů technický faktor, kdy se v pondělí (8. 7.) akcie Kofoly naposledy obchodují s nárokem na hrubou dividendu 13,5 Kč/akcii (4,5% hrubý div. výnos).
Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na čtvrteční spotřebitelskou inflaci CPI za červen (oček. 3,1 po 3,3 % r/r), páteční PPI za červen (oček. +0,1 po -0,2 % m/m) a spotřebitelský sentiment měřený univerzitou v Michiganu na červenec (oček. 67,0 po 68,2 bodu m/m). V Německu se zaměříme na čtvrteční spotřebitelskou inflaci CPI za červen (oček. beze změny 2,2 % r/r). V Číně se zaměříme na středeční spotřebitelskou inflaci CPI za červen (oček. -0,8 po -1,4 % r/r) a páteční data o zahraničním obchodu, kde se čeká zrychlení růstu exportu i importu.