Mora z ČNB nedramatizuje inflaci nad 3 %

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Včera v České televizi viceguvernér ČNB Marek Mora komentoval poslední výsledky inflace, která se v listopadu a prosinci dostala nad 3 %. Fakt, že inflace je drobně mimo toleranční pásmo ČNB (1-3 %), nepovažuje Mora za dramatickou zprávu. Inflaci nad 3 % podle Mory dostaly ceny potravin, které centrální banka výjimkuje, a také fakt, že v minulosti měla být měnová politika utaženější, než byla. Podle Mory bude v ČNB dál pokračovat debata o zvyšování sazeb a mírné zvýšení sazeb může být nejpravděpodobnější scénář pro letošní rok. Na druhou stranu Mora upozornil, že proti zvyšování sazeb může mluvit posilující koruna jako další faktor, který také utahuje měnové podmínky v ekonomice.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.