V tomto týdnu nás nečekají zasedání centrálních bank nebo významné politické události, ale týden bude poměrně bohatý na makroekonomická data. Z nich bude nejdůležitější změna zaměstnanosti za září v USA, která bude zveřejněna v pátek.
Americký Fed v minulém týdnu snížil sazby o výrazných 50 bazických bodů na 4,75–5,00 %, když v posledních týdnech přenesl důraz z inflace na zaměstnanost. Ta totiž začala od léta vykazovat slábnoucí trend.
„Akciové trhy budou proto podle nás mimořádně citlivé na zveřejněné číslo ze zaměstnanosti, neboť špatný výsledek může zvyšovat pravděpodobnost recese v USA a naopak výrazně lepší číslo může Fed brzdit v dalším snižování sazeb,“ říká analytik Pavel Ryska. Obě tyto varianty jsou přitom pro akciové trhy negativní.
Akcioví investoři proto preferují spíše středně dobrý výsledek zaměstnanosti okolo očekávaných 130 tisíc nových míst, který by eliminoval obě rizikové varianty. Trhy budou rovněž sledovat pokračující těsný souboj D. Trumpa a K. Harrisové o Bílý dům, v němž zatím ani jeden kandidát není jasným favoritem.
Na výsledkovou sezónu za třetí kvartál budou akciové trhy naopak čekat až do dalšího týdne. „Proto se domníváme, že budou akciové trhy během týdne spíše vyčkávat na páteční výsledky ze zaměstnanosti, a očekáváme tedy po většinu týdne jejich neutrální směr,“ uvádí Pavel Ryska.
Čísla zveřejní Philip Morris
Na domácím trhu zveřejní v pondělí Philip Morris ČR své konsolidované hospodářské výsledky za první polovinu roku. Očekává se, že navzdory stagnaci provozního výsledku společnost oznámí pokles čistého zisku na akcii z 602 Kč loni v prvním pololetí na 567 Kč letos, a to kvůli vyšší placené dani a menšímu úročení peněžních prostředků. „Rovněž předpokládáme, že výsledky ukážou pokles objemů prodaných cigaret, což může spolu s nižším čistým ziskem přinést negativní tlak na cenu akcií,“ konstatuje Ryska.
Makroekonomický výhled
Z pohledu makrodat budou analytici sledovat v pondělí indexy nákupních manažerů v Číně za září, a to jak v průmyslu (oček. 49,4 bodu po 49,1 bodu), tak ve službách (oček. 50,4 bodu po 50,3 bodu). V úterý se zaměří na index nákupních manažerů ISM v USA za září, kde se u průmyslu čeká mírné zlepšení na 47,7 bodu ze 47,2. Ve čtvrtek budou následovat obdobné indexy ze služeb (oček. 51,5 bodu, beze změny). V pátek pak bude zveřejněna výše uvedená změna zaměstnanosti v USA, kde se očekává za září přírůstek 130 tisíc pracovních míst po 142 tisících v srpnu.