Makro: Nečekaný další propad předstihových ukazatelů v průmyslu

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu v dubnu nečekaně klesl na letošní minimum 42,8 bodů (44,3 b. v březnu; vs. oček: 44,5). Navzdory očekávání se index PMI dostal na nejnižší úrovně od prosince a za poslední 3 roky byl níže jen během října a listopadu 2022. Firmy si opět stěžují na pokles produkce a nových zakázek. Pozitivní zprávou je pokles cen vstupů a současně se firmám daří dál zvyšovat prodejní ceny. I přes kritické hodnocení současné situace firmy zůstávají relativně optimistické, pokud jde o výhled na dalších 12 měsíců. Index PMI posledních 10 měsíců v řadě zůstává hluboko pod hranicí 50 bodů, která u indexů PMI odděluje pásmopoklesu (pod 50) a růstu (nad 50), a zatím se neukazují výrazné signály pozitivního obratu. I ve 2Q zůstane domácí průmysl pravděpodobně utlumený.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.