Růst ekonomiky na začátku roku zrychlil

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 


Růst ekonomiky na začátku roku zrychlil
#Ekonomika

Česká ekonomika podle předběžného odhadu HDP v 1Q vzrostla o 0,5 % mezikvartálně a navázala na růst z konce minulého roku (0,4 % q/q ve 4Q/23). V meziročním srovnání bylo HDP v 1Q vyšší o 0,4 % r/r (0,2 % r/r ve 4Q/23). Výsledky mírně překonaly očekávání (oček: +0,4 % q/q; 0,3 % r/r).


Statistický úřad výsledky komentoval opět velmi stručně. Podle očekávání růst HDP (+0,5 % q/q v 1Q) táhly vyšší útraty domácností a investice. Celkově výsledky odpovídají našemu očekávání, že po zpomalení inflace dochází k oživení spotřebitelské poptávky, která by v letošním roce měla být hlavním tahounem růstu domácí ekonomiky. Růst spotřebitelské poptávky naznačují dílčí data od maloobchodních tržeb až po nárůst spotřebitelské důvěry na 3letá maxima. Přesnější popis vývoje ekonomiky poskytnou až detailní výsledky národních účtů, které ČSÚ zveřejní 31. května.  Pro letošní rok očekáváme mírný růst HDP kolem 1,1 %, který potáhne domácí poptávka (spotřeba domácností, investice).


Trh výrazně na výsledky HDP nereagoval. Koruna k euru se obchodovala kolem 25,15 CZK/EUR. Výsledky nepřináší výrazný nový impulz pro ČNB, důležitá bude struktura růstu. Nadále čekáme, že bankovní rada v květnu sníží úrokové sazby opět o 50 bazických bodů na 5,25 % (2T repo). Ale v druhé polovině roku by pokles sazeb mohl být pozvolnější. Na konci roku čekáme hlavní sazbu ČNB kolem 4 procent.


Předběžné odhady HDP za 1Q v Evropě naznačily, že ekonomická aktivita na kontinentě se postupně zvedá. Ovšem mezi evropskými ekonomikami přetrvávají rozdíly v dynamice. Relativně svižnější růst pokračuje ve Středomoří, na začátku roku nově oživuje růst i ve střední a východní Evropě. Dnes v 11. hodin Eurostat zveřejní předběžné výsledky za celou EU a eurozónu. Ostatní země v regionu zveřejní předběžné výsledky HDP v polovině května.


Růst ekonomiky na začátku roku zrychlil

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.