Makro: Maloobchodní tržby v srpnu stagnovaly

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Maloobchodní tržby v srpnu meziročně stagnovaly (0,0 % r/r), což zklamalo očekávání (2 %). Výsledky ovlivnily kalendářní vlivy, letošní srpen měl o 1 pracovní den méně. Sezonně očištěné tržby vůči červenci vzrostly o 0,3 % m/m a meziročně byly vyšší o 1,6 % (1,8 % v červenci). Data ukazují, že spotřebitelská poptávka se po předchozím oživení drží na solidní úrovni. V srpnu mírně klesly prodeje potravin (-1,1 % r/r) a také zvolnil růst prodejů nepotravinářského zboží (1,3 % r/r vs. 5,1 % v červenci). Odrazem utlumené aktivity je pokles prodejů pohonných hmot (-1,6 % r/r vs. +0,5 % v červenci). Spotřebitelská poptávka výrazně odmazala svůj předchozí propad a od června se maloobchodní tržby drží na podobné úrovni jako vloni. Jedním z mála růstových segmentů jsou prodeje přes internet (14 % r/r).

Maloobchodní tržby včetně moto segmentu klesly v srpnu o 2,6 % r/r, když prodeje aut znova propadly o 9 % r/r (-10 % v červenci, -11 % v  červnu).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.