Týdenní souhrn dění na finančních trzích

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Lávička je senior analytik finančních trhů, sleduje, co se na finančních trzích děje a zaměřuje se hlavně na sektory financí a energetiky. Součástí jeho práce je také připravování pravidelných informací pro klienty. Dění na světovém trhu

Poslední zářijový týden pokračovala v zámoří spíše negativní nálada. Investoři jsou nadále nervózní z výhledu vysokých úrokových sazeb po delší dobu, což se projevuje i na dluhopisovém trhu. Výnos amerických desetiletých dluhopisů se před páteční částečnou korekcí dostal až nad úroveň 4,6 %. Dalším negativním faktorem je pak pokračující růst ropy, která se již blíží psychologické hranici 100 USD za barel (Brent +2,7 % t/t na 97 USD). Zveřejněná makroekonomická data vyzněla smíšeně. Hlavní americký akciová index S&P 500 ztrácel již čtvrtý týden v řadě (-0,3 % t/t) a za celý měsíc září odepsal více jak 4 % m/m, což je nejhorší měsíční výkonnost v tomto roce. Evropské akcie na tom byly o něco lépe, když index Euro Stoxx 600 zakončil uplynulý týden v zeleném (+0,4 %). Pražská burza, měřeno indexem PX, následovala západoevropské akciové trhy a uzavřela se ziskem 0,15 % t/t na úrovni 1 349 bodů.

 

Společnosti na BCPP

Ve středu bankovní rada České národní banky (ČNB) podle očekávání jednohlasně (7:0) ponechala úrokové sazby beze změny na 7,00 % (2T repo). Celkově zasedání nepřineslo žádný výraznější posun, kdy a jak nastane obrat v měnové politice směrem k nižším sazbám. Finanční trhy absenci indikace dalších kroků vyhodnotily jako mírně jestřábí.

 Philip Morris ČR (PMČR) v pátek ráno zveřejnil výsledky za 1H23. Celkové konsolidované tržby mírně klesly (-1 %) na 9,7 mld. Kč, EBITDA propadla o 12 % na 2,2 mld. Kč a čistý zisk klesl meziročně o 10 % na 1,7 mld. Kč. Za poklesy jsou nižší prodané objemy a růst nákladů v souvislosti s vysokou inflací. Čísla výrazně zaostala za našim očekáváním. Akcie reagovaly poklesem o 1,4 % t/t na 17 160 Kč.

 Nejvíce klesly v uplynulém týdnu akcie Kofoly (-2,6 % na 268 Kč), nicméně zde je to dáno výhradně tím, že se od středy obchodují bez nároku na dividendu ze zisku loňského roku ve výši 13,5 Kč na akcii. Po očištění o tuto dividendu by akcie Kofoly byly za uplynulý týden přibližně o 2 % v plusu a nejhorší výkonnost by z likvidnějších titulů zaznamenal zmíněný Philip Morris ČR společně s Monetou (-1,4 % na 83,8 Kč), která částečně korigovala zisky z předchozího týdne.

 Nejlépe se naopak dařilo Pilulce (+4,8 % t/t na 418 Kč), která se bez významnějších zpráv již druhý týden zvedá ze svých historických minim. Z titulů na hlavním trhu pražské burzy pak více jak 1 % přidaly pouze VIG (+1,2 % t/t) a ČEZ (+1,14 %)

 

Výhled

Obchodování na finančních trzích bude v příštím týdnu ovlivněno několika faktory. Předně, výnosy amerických dluhopisů se v posledních dnech dostaly na 16letá maxima (výnos 10letého dluhopisu cca 4,6 % p.a.). Dluhopisy představují v očích investorů konkurenci akciím, jejichž ceny musejí klesnout, aby nabídly podobný výnos jako dluhopisy. Za druhé, už poněkolikáté hrozí Spojeným státům uzavření federálních úřadů, pokud se republikáni a demokraté nedohodnou na výdajích rozpočtu. Pokud by nedošlo k dohodě do 1. 10., politický pat a uzavření úřadů by mohly mít negativní dopad na ceny aktiv. Konečně, v pátek bude zveřejněn přírůstek zaměstnanosti v USA za září, kde se čeká nových 165 tis. pracovních míst po 187 tis. v srpnu. Jakýkoli výsledek lepší než toto očekávání by trh zřejmě chápal jako znak přehřátého trhu práce a důvod pro Fed držet dlouho zvýšené úrokové sazby. Proto jsme celkově názoru, že tato rizika či alespoň některá z nich mohou zatěžovat ceny rizikových aktiv (hl. akcií) v příštím týdnu. Máme proto opatrný výhled.

 V příštím týdnu neočekáváme žádné důležité informace na pražské burze, kde již skončila výsledková sezóna za 2. kvartál.

 V oblasti makrodat budeme z kraje týdne sledovat pondělní index nákupních manažerů v průmyslu v Číně, kde se čeká mírný růst (základní index oček. za září 50,1 b. po 49,7 b. a index Caixin 51,2 b. po 51,0 b.), v tentýž den pak i index nák. manažerů v průmyslu ISM v USA (oček. 47,8 za září po 47,6 b.). Ve středu bude následovat americký index nák. manažerů ISM ve službách (oček. za září 53,5 po 54,5 b.). Číslem týdne však bude páteční změna zaměstnanosti v USA za září (oček. +165 tis. po 187 tis.) a růst mezd (oček. +4,3 % r/r, beze změny). V Německu budeme na konci týdne sledovat tovární zakázky za srpen (oček. +1,5 % m/m po +11,7 %).

 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.