ČNB překvapila snížením na 4,75 %, ale další pokles sazeb zvolní

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 


ČNB překvapila snížením na 4,75 %, ale další pokles sazeb zvolní
#Trendy#Ekonomika

Ve čtvrtek Česká národní banka (ČNB) snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů na 4,75 % (2T repo). Rozhodnutí mírně překvapilo, když většina trhu čekala snížené o 25 bazických bodů. Ovšem nejde o šok, protože před zasedáním také zazněly hlasy z ČNB o vyšším snížení sazeb. Ze strany ČNB jde o páté snížení sazeb v řadě, z toho poslední čtyři byly o 50 bazických bodů. Ovšem celkově zasedání naznačilo, že pokles sazeb v druhé polovině roku bude již pozvolnější.


4,75 %


Změna tempa poklesu sazeb

Hlasování bylo 5:2, když dva členové zvedli ruku pro snížení o 25 bazických bodů. Jde o první náznak změny, protože letos na předchozích zasedáních bankovní rada řešila volbu snížení o 50 či 75 bodů. Guvernér Aleš Michl na tiskové konferenci pak uvedl, že klesá šance, že zopakují snížení sazeb o půl procentního bodu. Pravděpodobně další pokles sazeb bude jen o 25 bazických bodů, nebo pokles sazeb bankovní rada úplně zastaví. Jinými slovy nastává pro měnovou politiku ČNB fáze jemného ladění.


Stále restriktivní měnová politika

Guvernér Michl se snažil na tiskové konferenci zdůraznit, že i přes snížení sazeb o půl procentního bodu je celkové nastavení měnové politiky nadále restriktivní. Tedy úrokové sazby zůstávají bezpečně nad inflací, což je změna vůči předchozím 1-2 dekádám, kdy reálné úrokové sazby byly záporné. Současná bankovní rada chce držet reálné úrokové sazby kladné (tj. nad inflací) a další pokles sazeb bude pozvolný. Bankovní rada stále vidí spíše rizika ve směru vyšší inflace, kam řadí tlak na rychlejší růst mezd a také zvýšenou inflaci ve službách. Centrální bankéři se také obávají, aby pokles sazeb nevedl k příliš velkému nárůstu úvěrů, hlavně hypoték.


Pokles sazeb už jen o 25 bodů a na podzim pauza

I přes vyšší snížení sazeb celkově červnové zasedání nadále zapadá do našeho výhledu. Čekáme, že na dalším zasedání (1. srpna) ČNB sazby sníží o 25 bazických bodů a během podzimu může pokles sazeb i úplně zastavit. Na konci roku čekáme repo sazbu ČNB na úrovní 4,25 %. Inflace se totiž na závěr roku pravděpodobně přehoupne přes 3 procenta a ČNB se asi bude snažit, udržet sazby bezpečně nad inflací.


Koruna k euru v reakci na rozhodnutí oslabila o 10 haléřů na 25,05 CZK/EUR. I když pak mírně posílila, stále se držela těsně pod úrovní 25,0 CZK/EUR, což je nejslabší úroveň koruny od začátku května. Sazba 2letého úrokového swapu klesla o 5 bodů na 2měsíční minimum 4,10 %


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.