Makro: V lednu dál zrychlovalo oživení maloobchodu

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Výsledky maloobchodu za leden měly opět pozitivní vyznění a ukázaly, že oživení spotřebitelské poptávky pokračuje a zrychluje. V lednu maloobchodní tržby reálně vzrostly o 1,0 % m/m (+0,1 % m/m v prosinci), což byl růst čtvrtý měsíc v řadě. V meziročním srovnání maloobchodní tržby zrychlily svůj růst na 2,4 % r/r (+1,2 % r/r v prosinci), což překonalo očekávání (oček. +0,5 r/r), a bylo to nejvyšší tempo růstu za poslední 2 roky. Pozitivní vyznění výsledků podpořilo, že růst byl napříč sektory maloobchodu (potraviny, nepotravinářské zboží, pohonné hmoty). Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 4,0 % r/r, přitom vyšší byly zejména prodeje kosmetiky (15 % r/r). Velkým oživením aktivity prochází e-commerce, když prodeje přes internet vzrostly o vysokých 13 % r/r, když již na závěr loňského roku rostly tempem 6-7 procent.

Celkově výsledky maloobchodních tržeb podporují naše očekávání, že s poklesem inflace dojde k postupnému oživení spotřebitelské poptávky domácností. Pro letošní rok očekáváme růst maloobchodních tržeb kolem 5 % (-4,6 % v roce 2023).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.