CSG: Americký senátor chce nechat prověřit akvizici části Vista Outdoor

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Pavel Ryska pracuje jako senior analytik v Research týmu, který patří do divize finančních trhů. Jádrem jeho práce je analýza hospodaření firem, které mají své akcie či dluhopisy na veřejném trhu, tedy burze.  Americký senátor James D. Vance se v pátek obrátil na ministryni financí USA Janet Yellenovou s žádostí o úplné vyhodnocení možných bezpečnostních rizik, které by mohly pro USA plynout z oznámeného převzetí části firmy Vista Outdoor ze strany CSG.


Americký senátor James D. Vance se v pátek obrátil na ministryni financí USA Janet Yellenovou s žádostí o úplné vyhodnocení možných bezpečnostních rizik, které by mohly pro USA plynout z oznámeného převzetí části firmy Vista Outdoor ze strany CSG. Transakce oznámená v říjnu počítá s tím, že CSG koupí hlavní divizi Sporting Products, která sdružuje několik výrobců munice pro ruční zbraně jako Remington, Federal a další. Vance požaduje, aby se transakcí zabýval výbor pro zahraniční investice CFIUS a aby bylo převzetí zamítnuto, pokud se neprokáže jeho bezpečnost pro USA. Senátor zmiňuje např. údajné dřívější porušení embarga na prodej zbraní do Ázerbajdžánu ze strany CSG nebo její údajné vazby na ruské společnosti. Podotýkáme, že CSG je od invaze Ruska na Ukrajinu jedním z největších dodavatelů zbraní pro ukrajinskou armádu od munice po těžkou bojovou techniku. Mluvčí CSG Andrej Čírtek uvedl, že společnost spolupracuje s velkými americkými firmami Raytheon či General Dynamics a že úspěšně akvírovala italskou firmu Fiocchi, která má závody v USA. To by se podle něj nemohlo stát u žádné společnosti s vazbami na Rusko. Doplňujeme, že transakce s Vista Outdoor již prošla americkým antimonopolním šetřením. Jsme názoru, že námitky vznesené senátorem Vancem nemají výraznou šanci na úspěch, přesto může revize transakce v CFIUS zpozdit její dokončení a vytvářet negativní publicitu.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.