Napětí ve vztazích ČR-Rusko

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
V sobotu český premiér Andrej Babiš uvedl, že podle českých bezpečnostních složek stojí ruští příslušníci tajných služeb za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, ke kterému došlo v roce 2014. ČR chce Rusko požádat o výslech dvou agentů vojenské tajné služby (GRU), kteří mají stát za výbuchem. Oba muži jsou i hlavní podezřelí z otravy bývalého agenta Sergeje Skripala v Británii. Česká republika v reakci na tyto skutečnosti vyhostila část příslušníků ruské ambasády. K odvetnému kroku přistoupilo také Rusko i u české ambasády v Moskvě. Ruské ministerstvo zahraničí v neděli také předvolalo k vysvětlení českého velvyslance v Rusku. Celkově jde o největší vyhrocení vztahů mezi ČR a Ruskem v novodobé historii (od roku 1993).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.