Fotbal a akcie II.

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan dělí svou makléřskou činnost na dvě části – exekuční a konzultační. Exekuční se skládá z přijímání klientských pokynů a jejich realizace na trzích. Konzultační je tvořena rozhovory s klienty, nejčastěji o akciích a dluhopisech.   


Fotbal a akcie II.

V březnovém sloupku jsem se věnoval primárně akciím svého oblíbeného fotbalového klubu Borussia Dortmund, nicméně na akciových trzích je kotována celá řada světoznámých klubů. Jak jsem již minule zmínil, uvědomělý investor by měl v rámci rozhodování o výběru správné fotbalové akcie kromě svých osobních preferencí posoudit také finanční výkonnost a stabilitu či prostředí, v němž se daný klub pohybuje. To platí především pro dlouhodobého investora. Pro odvážnější nabízejí fotbalové akcie také alternativní možnost k sázkovým kancelářím, jak spekulovat na výsledky daného klubu.

Sám jsem si v roce 2019 koupil akcie slavného italského klubu Juventus FC poté, co v play-off Ligy mistrů prohrál v Madridu s tamním Atlétikem 2:0 a výrazně se tak vzdálil postupu. Druhý den akcie Juventusu padly o více než 15 %. V odvetě se Cristiano Ronaldo hattrickem postaral o vítězství 3:0 a euforie ze stadionu se následně přenesla i na burzovní parket, když akcie ráno vystřelily o 30 % a já mohl realizovat zisk. Akcie Juventusu jsou i kvůli zadluženosti klubu velmi volatilní a na dlouhodobější investici bych si je s klidným srdcem rozhodně nekoupil.

Na začátku roku 2019 jsem také zvažoval otevření dlouhodobější pozice na akciích nizozemského klubu Ajax Amsterdam. V analogii k Borussii se mi velmi líbilo složení týmu Ajaxu s výhledem následného zhodnocení a zpeněžení hráčů. Ajax byl taktéž bez dluhu a jeho finanční výkonnost byla vynikající. Myšlenku jsem nakonec nerealizoval kvůli slabé likviditě této akcie a při sledování spanilé jízdy Ajaxu, která se nečekaně zadrhla až v semifinále Ligy mistrů, mě jímala hrůza. V mezičase totiž akcie zhodnotily o více než 60 %. Po sezóně klub nakonec opravdu výhodně prodal dva klíčové hráče v celkové hodnotě 170 mil. EUR a zajistil si tím rozpočet na příští roky.

Tu a tam se na trhu objeví i emise méně slovutných klubů. Příkladem budiž IPO méně známého německého klubu SpVgg Unterhaching, který působí ve třetí německé lize. IPO efekt ve dnech po emisi vynesl cenu této akcie od IPO ceny 8,1 EUR až k 15 EUR, byť pro takovou euforii nebylo žádné opodstatnění. To se ukázalo i v příštích měsících, když se cena usadila zpět u 8 EUR. Koronakrize tvrdě dopadla i na menší kluby a dnes se jedna akcie Unterhachingu obchoduje na méně než polovině IPO ceny.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.