Téma v pořadí již jednadvacátého čísla magazínu Magnus se týká každého z nás. Je jím jídlo. Jídlo, které nás baví, utváří naši společnost i naši identitu. Má čarovnou moc aktivovat veškeré naše smysly: zrak, čich, chuť, hmat, a dokonce i sluch.
„Miliony lidí v televizích sledují, jak někdo jiný vaří, a kuchaři se stávají celebritami. Z nás jsou gastronomové a jako národ poněkud tloustneme. Šanci dobře se najíst máme v naší části světa téměř všichni,“ říká Joachim Dvořák, senior editor magazínu Magnus. Jídlo už ale přestává sloužit k uspokojení základní biologické potřeby a stává se z něj rituál, jenž nám umožňuje setkávat se s těmi, které máme rádi.
Netradiční úvod do tématu přináší farářka Martina Viktorie Kopecká, která se ve svém eseji věnuje půstu a odpouštění. „Půst bývá obvykle spojován s odříkáním si toho, co máme rádi. Ale jeho smysl je mnohem hlubší. Půst nám totiž může ukázat, kdo ve skutečnosti jsme,“ říká.
Příběhy aktuálního vydání vyprávějí nejlepší šéfkuchařka světa Ana Rošová, nejmladší držitel michelinské hvězdy v Německu Patrik Jaroš čigastronovinářka Hana Michopulu.Práce v kuchyni však nemusí být vždy procházka růžovou zahradou. „Povolání šéfkuchaře dost připomíná dispečera letového provozu: Neustále vám tu či onde hrozí katastrofa. Musíte být máma a táta, vojenský instruktor, detektiv, psychiatr i kněz pro partu oportunistických námezdních chuligánů, které musíte chránit před nekalými a často zpozdilými strategiemi majitelů,“ upozorňoval velmi úspěšný šéfkuchař Anthony Michael Bourdain, který však v létě 2018 spáchal sebevraždu.
V magazínu nechybí ani kvalitní fotoreportáže.Renomovaný americký fotograf Peter Menzel tu představuje mezinárodní projekt Hungry Planet a alžírský fotograf Ferhat Bouda výjimečný černobílý fotoesej z afrického Sahelu, kde místní komunity bojují den co den s klimatickými podmínkami o svou obživu. Závěr tvoří již tradičně J&T Servis plný střípků, novinek a zajímavostí ze světa J&T.