Makro: Na závěr roku pokračovalo oživení maloobchodu

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. Výsledky maloobchodu za prosinec měly opět pozitivní vyznění na více úrovních a potvrdily očekávání obratu spotřebitelské poptávky v ČR. Za prosinec maloobchodní tržby reálně vzrostly o 0,2 % m/m (+0,7 % m/m v listopadu), což byl růst třetí měsíc v řadě. Za celý 4Q maloobchodní tržby vzrostly o 0,5 % q/q, což je první výrazný kvartální růst za více jak 2 roky. V meziročním srovnání maloobchodní tržby pokračovaly v pozvolném růstu, když byly v prosinci meziročně vyšší o 1,6 % (+0,1 % r/r v listopadu), což překonalo očekávání (oček. +0,7 % r/r). Pozitivní vyznění výsledků podpořilo, že růst byl napříč sektory maloobchodu (nepotravinářské zboží, pohonné hmoty). Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 2,5 % r/r, přitom vyšší prodeje kosmetiky (16 % r/r) a elektroniky (11 % r/r) odrážely pravděpodobně předvánoční nákupy. Nadále solidním oživením aktivity prochází e-commerce, když prodeje přes internet opakovaně rostly tempem přes 5 procent (+5,5 % r/r v prosinci; +5,1 % r/r v listopadu).

Za celý rok 2023 maloobchodní tržby klesly o 4,1 % a byl to druhý pokles v řadě (-3,3 % r/r v roce 2022). Celkově výsledky maloobchodních tržeb podporují naše očekávání, že s poklesem inflace v letošním roce nastane postupné oživení spotřebitelské poptávky domácností. Pro letošní rok očekáváme růst tržeb o 4-5 %.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.