Možná nepravý Vermeer a určitě falešný Basquiat

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Možná nepravý Vermeer a určitě falešný Basquiat

První listopadový týden je za námi a i během těch nejkratších dnů v roce se odehrálo plno uměleckých novinek. Tak třeba v Rijksmuseu se chystá velká výstava Johannese Vermeera, která zahrne i jedno kontroverzní dílo. Jen o pár kilometrů dál, v nizozemském Haagu, byli odsouzeni environmentální aktivisté, o kterých bylo v poslední době tolik slyšet. A rakouský umělec pobouřil svět přiznáním, že je skutečným autorem originálního rámu, který označoval (a prodal) jako dílo Jeana-Michala Basquiata. Na závěr připojuji zprávu o českém vzdělávání v oblasti umění, jak ho vidí a hodnotí respondenti J&T Banka Art Reportu.


(Ne)pravý Vermeer v Rijksmuseu

V nizozemském Rijksmuseu se na začátek příštího roku chystá zřejmě dosud největší výstava Johannese Vermeera. Z jeho dosud známých a uchovaných 35 nebo 36 maleb by se na výstavě mělo objevit 28, mezi nimi ale i jedna kontroverzní. Dívku s flétnou totiž nedávno Národní galerie ve Washingtonu, v jejíchž sbírkách se malba nachází, označila za pravděpodobné dílo malíře, který byl velmi dobře obeznámen s Vermeerovou tvorbou. Podle jejich odborníků ale nevznikla rukou samotného Vermeera. Odborníci z Rijksmusea ale nesouhlasí, a tak malbu nejen že vystaví, ale označí ji za malířovo originální dílo. Vlastní názor si budete moct udělat od února, kdy se zmíněná výstava v Rijksmuseu otevře veřejnosti.

Vězení pro aktivisty

A u Vermeera ještě zůstaneme. Aktivisti ze skupiny Just Stop Oil, kteří před pár dny zaútočili na Vermeerovu slavnou Dívku s perlou, neskončili bez trestu. Nizozemský soud je potrestal dvěma měsíci za mřížemi. Pevně věřím, že je to naposledy, kdy se téma útoků na umělecká díla dostává do Týdne v umění. S nejhlubším respektem k environmentální agendě bych byla ráda, kdyby si aktivisté našli efektivnější cestu k záchraně planety. Zatím mám pocit, že sbírají jen PR body za rozčílené komentáře, moc sympatií pro svoji agendu ale zatím nezískali. A to je škoda, protože to je agenda mimořádně důležitá a zasloužila by si trochu víc důstojnosti.

Basquiat po vídeňsku

Před pěti lety se na veletrhu TEFAF objevila kresba Jeana-Michela Basquiata opatřená originálním dřevěným rámem polepeným dalšími umělcovými kresbami. Rakouský umělec André Heller teď veřejně přiznal, že rám ve skutečnosti vytvořil sám a za Basquiatovo dílo ho jen vydával. K tvorbě ovšem skutečně použil pravé Basquiatovy kresby. To, co by jeden označil za falzifikátorský podvod, sám Heller označuje za dětinský žertík. Na TEFAFu sice dílo nikdo nekoupil, později se ale rám prodal, a to za údajných 800 000 eur. Heller se hájí tím, že oficiální informace o Basquiatově autorství nikde neexistuje a že rám byl nabízen jako rám „s Basquiatovými kresbami“. Kupec ale úplně nesouhlasí, a Heller od něj rám dokonce vykoupil zpět. Tak nevím, možná by se každý nepovedený pokus o falzum mohl označit za dětinský žertík.

Alexander Tinei v DOXu

Centru současného umění DOX byla tento týden zahájena samostatná výstava Alexandera Tineie, umělce moldavského původu, jehož díla najdete i ve sbírce Pavla Brože, aktuálně vystavené v naší galerii Magnus Art. Holešovická výstava s názvem Funny Games představuje průřez Tineiovou křehkou malířskou tvorbou včetně dvou obrazů, které dosud visely u nás. Výstavu v galerii Magnus Art naopak DOX obohatil o dvě jiné Tineiovy malby. Aby vám nic neuniklo, zbývá jediné – zajít se podívat na obě výstavy. (Na úvodní fotce jeho obraz Tree).

J&T Banka Art Report: vzdělávání v oblasti umění

Letošní první vydání J&T Banka Art Reportu se kromě jiného zaměřilo i na témata, která jsou podle respondentů průzkumu důležitá. Jedním z nich je význam vzdělávání v oblasti umění, na kterém se shodly úplně všechny skupiny respondentů, od sběratelů po galeristy. Větší roli by podle nich měl hrát stát, který podle 77 % vlastníků a sběratelů, 84 % prodejců umění, a dokonce 90 % odborníků nedostatečně podporuje uměleckou výchovu. Podle dvou třetin všech respondentů navíc není k dispozici dostatek kurzů či vzdělávacích programů ani pro dospělou veřejnost a téměř 80 % odborníků volá i po větší inkluzi rodin s dětmi v českých galeriích.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.