Týdenní komentář

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Pavel Ryska pracuje jako senior analytik v Research týmu, který patří do divize finančních trhů. Jádrem jeho práce je analýza hospodaření firem, které mají své akcie či dluhopisy na veřejném trhu, tedy burze.  Dění na světovém trhu

Finanční trhy pokračovaly ve zvýšené volatilitě, kterou přinášely hlavně obavy z rychlého utahování měnové politiky. Sentiment jen částečně ovlivňovaly zprávy z války na Ukrajině. Zahájení výsledkové sezóny v USA výraznější dopad na trhy zatím nemělo. V úterý data v USA ukázala, že inflace sice zrychlila na nové 40leté minimum (8,5 % r/r), ale trhy se zaměřily na slabší nárůst jádrové inflace a výnosy dluhopisů nakonec překvapivě poklesly. Výsledkovou sezónu v USA tradičně zahajují velké banky, které ukázaly propady zisku o 30-40 % r/r. Objemy úvěrů a depozit rostly, ale nastal prudký propad příjmů z investičního bankovnictví a banky mají také obavy z dopadů zvýšené inflace.

 

Ve čtvrtek mělo zasedání ECB holubičí vyznění, protože nepřineslo žádnou změnu v měnové politice. ECB zopakovala, že bude pokračovat pozvolné snižování programu nákupu aktiv během 2Q. Zda ECB přestane stimulovat ekonomiku svými nákupy či kdy začne zvyšovat sazby, rozhodne ECB až na dalším zasedání v červnu. Následně úrokové sazby v eurozóně u kratších splatností klesly a euro k dolaru propadlo na 2leté minimum (1,078 USD/EUR).

 

V souhrnu ve zkráceném týdnu americké akciové indexy ztrácely přes 1 % t/t. V západní Evropě akciové indexy v průměru ztrácely do 1 % t/t.  Domácí index PX ve čtvrtek zavřel na úrovni 1376 bodů (+0,9% t/t).

 

Pražská burza

Významných zprávo bylo na pražské burze ve zkráceném týdnu poměrně málo. Kofola v úterý vydala výroční zprávu, která potvrdila hlavní předběžná čísla zveřejněná v únoru. Tržby loni díky dobrému vývoji v letní sezóně a úbytku vládních restrikcí v restauracích přidaly 7,5 % na 6,64 mld. Kč a upr. zisk EBITDA vzrostl o 9,5 % na 1,13 mld. Kč. Na konf. hovoru management uvedl, že se 1. kvartál letošního roku firmě vydařil s rychlým růstem tržeb, avšak dopad inflace na reálné příjmy v průběhu roku zřejmě negativně ovlivní útraty spotřebitelů.

 

ČEZ oznámil, že americká společnost Westinghouse a francouzská Framatome zvítězily v tendru na dodavatele jaderných palivových souborů pro elektrárnu Temelín. Westinghouse a Framatome nahradí ruskou společnost TVEL ze skupiny Rosatom, která však nadále bude dodávat palivo do elektrárny v Dukovanech.

 

Nejhlubší pokles na pražské burze tento týden zaznamenaly akcie TMR (-3,0 % t/t; 645 Kč), které ztrácely beze zpráv. Naopak největší růst si připsaly akcie pojišťovny VIG (+2,3 % t/t; 586 Kč) a opět byl cenový pohyb beze zpráv. Akcie energetické společnosti ČEZ (+1,4 % t/t; 1002 Kč) pokračovaly v pozvolném růstu a poprvé od října 2008 se dostaly nad hranici 1000 korun za akcii. Aktuálně akcie ČEZu rostou již 6 týdnů v řadě a odráží rychle rostoucí ceny elektřiny na komoditních burzách.

 

Výhled

Příští týden bude na evropských akciových trzích zkrácený o velikonoční pondělí, nicméně v USA se v tento den již obchodovat bude. Makroekonomická a geopolitická témata se budou nově dělit o pozornost i s výsledkovou sezónou za 1. čtvrtletí 2022, která v USA právě začala prvními výsledky bank. V příštím týdnu zveřejní výsledky americké firmy jako Bank of America, Tesla, IBM či Johnson & Johnson, na evropské straně oceánu to budou např. Airbus, Danone nebo Renault. Očekáváme, že akciový trh bude nadále velmi citlivý na výsledky především tzv. růstových firem, kde je sebemenší zaváhání v hospodaření v poslední době investory trestáno. V USA stále rostou výnosy vládních dluhopisů s tím, jak se blíží květnové zasedání Fedu, které může přinést rychlejší růst úrokových sazeb a další zpřísnění měnové politiky. Tento výhled podle nás může na akcie nadále doléhat. Konečně, situace na Ukrajině nenaznačuje žádné brzké zlepšení a spíše se očekává výrazné zintenzivnění bojů na východě. Celkově tak máme na akciové trhy v příštím týdnu spíše opatrný výhled.

 

Na domácím trhu budou investoři sledovat ve středu valnou hromadu Komerční banky, kde se bude schvalovat návrh dividendy ze zisku loňského roku ve výši 43,8 Kč na akcii. Očekáváme, že návrh bude schválen. Rozhodný den bude v následujícím týdnu. Dividenda představuje hrubý div. výnos 5,2 %.

 

Z pohledu makrodat začne týden Čínou, kde bude v pondělí zveřejněn růst HDP za 1Q (oček. +4,2 % po 4 % r/r) a průmyslová výroba a maloobchodní tržby za březen (oček. +4 % r/r po 4,3 %, resp. -3 % r/r po 1,7 %). Ve středu budeme sledovat prům. výrobu v eurozóně za únor (+1,3 % r/r po -1,3 %) a ve čtvrtek pak týdenní data z amerického trhu práce.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.