Rusnok z ČNB připouští, že inflační tlaky nemusí být přechodné

1-minutové čtení
J&T specialistaGuvernér ČNB Jiří Rusnok podle agentury Bloomberg připustil, že současné inflační tlaky nemusí být přechodné. Rusnok vystoupil na panelu s guvernéry izraelské, švédské a švýcarské centrální banky, kde se vyjádřil proti interpretaci inflace, kterou má v současnosti většina centrálních bankéřů. Podle Rusnoka současné globální inflační tlaky mohou mít hlubší kořeny a mohou mít i delší trvání. Podle Rusnoka je také klíčové, co si představujeme pod pojmem „přechodný“. Problémy na straně nabídky, nedostatek čipů či zdražování ropy a dalších komodit mohou inflaci dočasně zvyšovat, ale třeba tlak na dekarbonizaci ekonomik mohou na ceny energií, automobilů a dalších produktů a služeb tlačit dlouhodoběji.

Tyto komentáře potvrzují náš názor, že ČNB bude dál zvyšovat sazby, protože současné inflační tlaky hodnotí jako hlubší problém, a nikoliv jen jako přechodný výkyv.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.