J&T BANKA Art Index 2020: Koťátková, Kohout, Kaláb a taky Kintera

3-minutové čtení

Pozici na první příčce J&T Banka Art Indexu pro letošní rok obhájila Eva Koťátková. Do první desítky se nově dostal Martin Kohout a skok na 32. příčku zaznamenal Jan Kaláb. To jsou hlavní závěry z letošní, již sedmé edice indexu nejvýraznějších současných umělců, který pro J&T Banku administruje ART+.

Sedmatřicetiletá Eva Koťátková se do čela indexu poprvé dostala v loňském roce, kdy po pěti letech na druhé místo odsunula svého někdejšího učitele z pražské akademie Jiřího Kovandu. Koťátková je dnes nejlépe etablovanou českou umělkyní mladší a střední generace na mezinárodní scéně. Neznamená to, že by byla ve světě „slavnější než doma“, ale v rámci umělecké scény je vnímaná jako výrazná a perspektivní autorka, kterou oslovují instituce doslova z celého světa.

cs-obr01.png

Do první desítky se posunul pětatřicetiletý Martin Kohout, který je laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2017. Jeho postup na přední příčky indexu je odrazem dlouholetého zájmu domácích i zahraničních institucí o jeho práci, spíš než jednotlivých výstavních úspěchů v loňském roce. Ostatně v minulé edici indexu figuroval na 11. příčce a v první stovce se poprvé objevil již v roce 2015. Loni se nicméně zúčastnil několika skupinových výstav v Rakousku, Německu a Nizozemí.

Jméno Evy Koťátkové i jména čtyř dalších autorů, jimž patří nejvyšší příčky v letošním indexu, najdeme i v desítce autorů, kteří si loni připsali nejvíce bodů za zahraniční výstavy. Vůbec nejúspěšnější byl v této kategorii šestačtyřicetiletý Krištof Kintera, který loni vystavoval v Bratislavě, Drážďanech, Klagenfurtu, Vratislavi, Římě, Curychu, Paříži, Québecu a Sydney. Pro českou účast na XXII. Milánského trienále vytvořil monumentální, několikametrovou instalaci poslepovanou z vybitých tužkových baterií Out of Power Tower, která pak na podzim byla vystavena ještě na bienále digitálního umění Némo v Paříži.

Pomyslným skokanem roku, tedy autorem, který si meziročně v indexu polepšil o nejvíce příček, je jednačtyřicetiletý Jan Kaláb, který ve svých obrazech a objektech zužitkovává dlouholetou zkušenost streetartového umělce. Kaláb je sice absolventem pražské Akademie výtvarných umění, pod jménem Point je však též zakladatelskou osobností české graffiti scény. Před čtrnácti lety stál mimo jiné u vzniku galerie Trafačka v pražských Vysočanech, která dnes pod jménem Trafo Gallery působí v Holešovické tržnici. I pro Kalába byl loňský rok mimořádný z pohledu zahraničních výstav. Měl samostatné výstavy v Boloni, Valencii, Miami či Taipei a zúčastnil se skupinových přehlídek v Londýně či Paříži. Na rozdíl od Koťátkové či Kintery v jeho případě většinou nešlo o muzejní či výstavní instituce, ale o komerční galerie. Míru zájmu zahraničních kurátorů a galeristů o jeho dílo to nicméně nijak nesnižuje.

cs-obr01.png

První stovka vykazuje značnou stabilitu i z hlediska obecných charakteristik týkajících se věku a pohlaví. Dvě třetiny zastoupených autorů se narodily po roce 1970. Umělci narození v 70. letech zároveň představují početně nejsilnější skupinu (45 procent). Počet autorů narozených v 80. letech se během sedmi let zvýšil z patnácti na dvacet dva. Autorů narozených v 50. a 60. letech je shodně patnáct. Žen se v první stovce objevuje jednadvacet, což je podobný výsledek jako v předchozích letech. Preferovaným médiem nadále zůstává malba, se kterou v nějaké formě pracují více než čtyři desítky umělců. Zmínit lze také vysoký počet laureátů a finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého v první stovce. Vítězů ceny je jednadvacet, dalších třiatřicet umělců bylo minimálně jednou vybráno mezi finalisty.

J&T BANKA Art Index připravila J&T BANKA ve spolupráci s portálem ART+. Potenciální sběratelé a investoři zvažující nákup současného umění, tak mají opět možnost zorientovat se na současné výtvarné scéně a seznámit se s těmi, kteří se z více než dvou tisíc umělců dostali do první 100.

Kompletní přehled letošních výsledků na: www.jtbankaartindex.cz