Problematické ruské zápůjčky i rekordní prodeje v Paříži

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Problematické ruské zápůjčky i rekordní prodeje v Paříži

Svět stále tíží probíhající válečná invaze na Ukrajině, která dopadá mimo jiné na další a další oblasti umělecké scény. Jednou z nich jsou velké mezinárodní výstavy, které zahrnují zápůjčky z ruských kulturních institucí. Pohyb umění přes ruskou hranici se totiž významně zkomplikoval. Západní trh s uměním ale nezastavily ani ruské tanky, a tak jsme byli svědky dvou zajímavých prodejů surrealistických děl v pařížské pobočce Sotheby’s.

Ruské zápůjčky na zahraničních výstavách se komplikují

V souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině se mimo jiné komplikuje situace některých mezinárodních výstav. Národní galerie v Londýně například oznámila, že petrohradská Ermitáž zrušila domluvenou zápůjčku renesanční malby Svatá rodina od Rafaela Santiho. Ta měla putovat na velkou retrospektivní výstavu tohoto umělce, která by měla být zahájena letos v dubnu.

Problémy se zápůjčkami očekává i pařížská Fondation Louis Vuitton, kde právě teď probíhá velká výstava impresionistů ze sbírky Morozov, která patří významným ruským kulturním institucím od zmíněné Ermitáže přes Puškinovo muzeum až po Treťjakovskou galerii.

Vzhledem k situaci se významně zkomplikovala, ne-li znemožnila přeprava uměleckých děl nejen z Ruska, ale i do něj. Ředitel Fondation Louis Vuitton Jean-Paul Claverie uvedl, že díla budou ruským institucím jednoznačně vrácena. Pokud ovšem nebudou podmínky návratu děl dostatečně bezpečné, je jeho výstavní síň ochotna s transportem počkat.

Ruské galerie přenechávají svá místa na veletrhu ukrajinským kolegům

Mezi další umělecké události zasažené válkou patří zahraniční veletrhy. Solidární gesto projevily dvě ruské galerie, Fragment a Osnova, které tento týden oznámily, že svá místa na blížícím se Liste ve švýcarské Basileji přenechávají dvěma ukrajinským galeriím. Místo nich se na Liste představí kyjevská galerie The Naked Room, která má letos na starosti i ukrajinský pavilon na bienále, a Voloshyn Gallery. Její majitelé byli v době vypuknutí konfliktu na veletrhu v Miami, kde už zůstali. Jejich kyjevská galerie se mezitím proměnila v protibombový kryt. Ani jedna z ukrajinských galerií nebude muset hradit výstavní poplatek a některé evropské galerie se dokonce nabídly, že zajistí transport jejich uměleckých děl do Basileje.

Rekordní prodeje v Paříži

Předminulý týden přinesl hned dva zajímavé prodeje na aukci surrealistického umění pařížské pobočky Sotheby’s. Rekordní částky dosáhla malba Pavonia od Francise Picabii, kterou si úspěšný dražitel odnesl za 10 milionů eur (včetně aukční přirážky) a pomohl tak po téměř deseti letech posunout Picabiův aukční rekord. Druhé zmíněné dílo se sice vydražilo v řádově nižších částkách, pro český umělecký trh je ale přece jen zajímavé. Do prodeje se totiž dostala i malba Chambre secrète sans serrure (Tajný pokoj bez zámku) české malířky Toyen, jejíž cena nakonec vystoupala na slušných 1,2 milionu eur (v přepočtu 29,6 milionu Kč). Vyvolávací cena přitom byla stanovena na 300 tisíc Kč. Je to bezesporu další potvrzení toho, že Toyen není jen lokálně úspěšnou autorkou, ale uznávanou umělkyní i v globálním měřítku.

Galerie Perrotin otevře novou pobočku v Dubaji

Blízký východ se bude moct chlubit další galerijní institucí. Jedna z nejvýznamnějších galerijních sítí Perrotin oznámila, že letos otevře novou pobočku v Dubaji, která se tak přiřadí k jejím dalším pobočkám v Paříži, Hongkongu, New Yorku, Soulu, Tokiu a Šanghaji. Pro galerie se jedná o velmi atraktivní lokalitu nejen kvůli velmi movité místní klientele, ale i díky strategické geografii. Do Dubaje to mají totiž méně než 6 hodin letadlem hned dvě třetiny světové populace.

Jeff Koons prohrál kuriózní soudní spor

Zajímavý právní spor zaměstnal soudy v Miláně. Týkal se dvou děl umělecké superstar Jeffa Koonse ze série Banality. Jistý sběratel se tato díla ve své sbírce rozhodl v roce 1997 prodat, a když Koonse oslovil s prosbou o potvrzení jejich pravosti, Koons to odmítl s tvrzením, že se jedná o prototyp, a ne dokončenou práci. Případ se tak dostal až k soudu, který kuriózně rozhodl, že se skutečně jedná o umělcovo dílo. Možná se mýlím, ale zřejmě to bude poprvé, kdy soud potvrzuje autorství díla žijícího umělce a je v rozporu s tvrzením samotného autora.

Úvodní foto: ARTnews: Record-Breaking Picabia Painting Brings Sotheby’s Surrealism Sale to $37 M. https://www.artnews.com/art-news/market/picabia-record-sothebys-surrealism-sale-1234622125/

 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.