CSG: Soud v USA rozhodl o pokutě 80 mil. Kč ve sporu s firmou SARN

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Pavel Ryska pracuje jako senior analytik v Research týmu, který patří do divize finančních trhů. Jádrem jeho práce je analýza hospodaření firem, které mají své akcie či dluhopisy na veřejném trhu, tedy burze.  
Český zbrojař Czechoslovak Group (CSG) podle informací Seznamzpravy.cz prohrál soud v americkém státě Delaware ve sporu s tamní společností SARN. Ta uváděla, že měla dle smlouvy opci na koupi 25% podílu v pardubické společnosti Retia vyrábějící radary. Mezitím se však majitelem CSG a Retia stal Michal Strnad, syn zakladatele firmy Jaroslava Strnada. SARN žalovala CSG za to, že přišla o opci a že se o změnách v akcionářské struktuře dozvěděla pozdě. Americký soud jí nyní dal za pravdu a vyměřil CSG náhradu škody ve výši 3,4 mil. USD, tj. cca 80 mil. Kč. CSG se hodlá odvolat. SARN již dříve nad CSG vyhrála ve sporu s její dceřinou firmou Tatra Defense Vehicle, kde získala odškodnění 1 mil. USD. Společnost CSG vykázala loni zisk EBITDA 5,6 mld. Kč a čistý zisk 3,5 mld. Kč, navíc letos by měl být podle vyjádření výkonného ředitele CSG čistý zisk ještě výrazně vyšší. Pokuta 80 mil. Kč je proto relativně málo významná (cca 2 % loňského zisku). Zprávu proto hodnotíme jen mírně negativně a neočekáváme dopad na obchodování dluhopisů 8,00/2028.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.