Míra inflace v červnu přes 17 % a blíží se k vrcholu

1-minutové čtení
J&T specialistaInflace v červnu podle očekávání zrychlila na 17,2 % r/r (16,0 % r/r v květnu), což je nejvyšší úroveň od roku 1993. Vůči květnu se spotřebitelské ceny zvýšily v průměru o 1,6 % m/m. Růst cen je stále plošný, ale v červnu měl opět výrazný vliv nárůst cen potravin a zemního plynu. Zdražení potravin (18 % r/r) a vyšší ceny bydlení tvoří více jak polovinu celkové inflace. Ovšem i další položky vykazuji velmi vysoký růst cen a odráží výrazně zvýšené inflační tlaky v ekonomice. Zřetelnou ukázkou jsou ceny v restauracích (23 % r/r) a ceny oděvů (21 % r/r).

V létě by se inflace mohla dostat ke svému vrcholu (kolem 18 %), ale v druhé polovině roku by měla zpomalit jen minimálně. Celoroční průměrnou inflaci čekáme přes 15 % (3,8 % v roce 2021) a i v příštím roce kolem 6-7 procent. Zvýšená inflace a její výhled může vést bankovní radu ČNB k diskusi o dalším zvýšení sazeb (25-50 bodů) na následujících zasedání (srpen, září).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.