Kancelářský trh v USA prochází největším přerodem za několik desetiletí

2-minutové čtení
J&T specialista

Kancelářský trh v USA prochází největším přerodem za několik desetiletí
#Trendy#Ekonomika

Během prvního čtvrtletí letošního roku bylo ve Spojených státech neobsazeno 16,1 % kancelářských ploch, což je pouze dvě desetiny procenta pod maximem z doby finanční krize 2008-09. Trend je zřetelně nepříznivý, a proto je jen otázkou času, kdy toto maximum bude překonáno. Přestože americká ekonomika zatím v recesi není, kancelářský trh budí dojem, jako kdyby se pokles ekonomiky již několik kvartálů odehrával. Proti kancelářím jako by se všechno spiklo.

Předně, zřetelné zpomalování americké ekonomiky vyvolává na straně firem obavu z recese, a ty jsou pak opatrné při pronajímání ploch. Náladě také nepřidal krach tří amerických bank na začátku letošního roku, který rychle uťal jakákoli očekávání na zlepšení makroekonomického vývoje.

Druhým a mnohem konkrétnějším faktorem je útlum amerického technologického sektoru. Obří firmy jako Meta (majitel Facebooku), Alphabet (Google) nebo Amazon propustily v několika kolech desítky tisíc zaměstnanců, aby v celkovém zpomalení ekonomiky udržely ziskovost a důvěru svých investorů. S propuštěnými zaměstnanci krátí i kancelářskou plochu, což je pro celý trh zásadní, neboť technologické firmy jsou v USA po finančních institucích druhým největším nájemníkem v tomto segmentu. Míra propouštění v technologických společnostech je největší od splasknutí tzv. dot-com bubliny před dvaceti lety. San Francisco, v jehož okolí mají tyto firmy sídlo, nyní prochází realitní krizí.

Konečně, rozmach práce z domova během pandemie v kancelářském sektoru zcela zamíchal kartami. Zaměstnanci se v USA vracejí do kanceláří pomaleji, než firmy očekávaly. Aby byli zaměstnanci motivováni nezůstávat doma, firmy poptávají moderní kanceláře s důrazem na společné prostory a pohodlí lidí. To klade vysoké požadavky na majitele starších kancelářských budov, pro něž je rekonstrukce prostor otázkou přežití. Ti, kteří rekonstrukci neprovedou (i kvůli drahým úvěrům), jsou odsouzeni k neobsazeným plochám. Kancelářský segment v zámoří nyní prochází zřejmě největším přerodem za několik dekád, který se může zopakovat i v jiných částech světa. Vývoj v kancelářích v Evropě je však (zatím) jen velmi odstředěnou verzí toho amerického.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.