Malé ohlédnutí a co nás v umění čeká v roce 2022

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Malé ohlédnutí a co nás v umění čeká v roce 2022

Kdo v lednu nebilancuje uplynulý rok a neglosuje plány na rok nastávající, jako by nebyl. Proto se i první letošní novinky ze světa umění ponesou především v duchu srovnání roku 2021 vs. 2022. Podíváme se na nejdražší díla českých i zahraničních aukcí a do kalendáře si zapíšeme pár důležitých událostí, které nás letos čekají. Ale nezapomněla jsem ani na pár dalších zpráv.


TOP 10 českých aukcí 2021

Souhrnná částka za deset nejdražších děl českých aukcí rok od roku roste a ani ten loňský nebyl výjimkou. Dražitelé za ně dohromady zaplatili 370 milionů korun, tedy o 30 milionů více než loni. Žebříčku nepřekvapivě vévodí jedno jméno: Toyen. Nejen že v něm obsadila hned pět příček, patří jí navíc i ta vůbec nejvyšší. Nejdražší položkou loňských aukcí byla totiž její malba Cirkus s cenovkou bezmála 80 milionů korun.

cs-toy.jpg

Kromě Toyen se v top desítce loni objevili další obvyklí autoři, a to dvakrát František Kupka, dvakrát Emil Filla a jedna malba Jana Preislera. Českým aukcím se letos vůbec dost dařilo. Celkový obrat se podle portálu ART+ pohybuje kolem 1,4 miliardy korun, což je oproti rekordní miliardě za rok 2020 slušný skok.

TOP 10 zahraničních aukcí 2021

Světová top desítka se pohybuje v podobných částkách, ovšem s jediným detailem – jedná se o dolary. Nejdražším dílem loňských aukcí se stala Sedící žena u okna Pabla Picassa za 103,4 milionu dolarů, předaukční odhad byl přitom poloviční. Úspěchy slavily zahraniční aukční domy i s pracemi Jeana-Michela Basquiata, Sandra Botticelliho, Marka Rothka, Alberta Giacomettiho, Vincenta van Gogha, Clauda Moneta nebo Jacksona Pollocka.

Mezi evergreeny aukčního trhu se ale objevila jedna anomálie, která hned v únoru rozčeřila vody tradičního aukčního řemesla: za 69,3 milionu dolarů se prodala NFT koláž do té doby nepříliš známého umělce tvořícího pod přezdívkou Beeeple.

Bez zajímavosti není ani fakt, že 9 děl z top 10 se dražilo v New Yorku. Jedinou výjimkou je svitek čínského umělce Xu Yanga z poloviny 18. století, který se v Pekingu vydražil v přepočtu za 65 milionů dolarů. Od roku 2009 svitek vlastnil miliardář Liu Yiqian, který se teď může radovat z krásného zhodnocení. Dílo totiž původně kupoval za 19,7 milionu dolarů.

Co nás čeká v roce 2022

Rok 2022 bude pro svět umění dost nabytý. Uskuteční se odložené benátské bienále, na česko-slovenský pavilon se ale těšit nemůžete. Budova našeho pavilonu zůstává poškozena od pádu stromu v roce 2019 a k opravě se zatím ani jeden z našich bratrských států nemá.

Kromě bienále se sběratelé budou moct vypravit na jeden z 55 světových veletrhů plánovaných pro letošní rok, tedy alespoň za předpokladu, že plány nezmění covidová situace. Velká očekávání přináší i řada zrekonstruovaných nebo úplně nových muzeí a galerií od pařížského Musée de Cluny přes sbírku Williama Burrella v Glasgow až po pražskou Kunsthalle nebo nové expozice Národní galerie.

Rap a umění

Začíná se nám tady rozšiřovat nový zvyk. Nejslavnější světoví rappeři rádi nakukují do světa umění a čím dál častěji spolupracují s významnými výtvarníky. Jen v poslední době představil Drake nové album s přebalem od Damiena Hirsta, nové album Westside Gunna zase zdobí fotografie sochy od Daniela Arshama. A zrovna včera se ukázalo, že Kanye West doplnil řady umělců, se kterými spolupracuje, o osmdesátiletou americkou malířku, sochařku a konceptualistku Judy Chicago. Ta by měla dohlížet na vizuální stránku některých jeho koncertů.

Umění odjakživa prostupovalo i do dalších sfér kultury a kreativních průmyslů. Jakkoliv takové spolupráce mohou zavánět přehnanou komercí, já z nich mám obvykle radost. Těší mě, že se kvalitní umění dostává do hledáčku široké veřejnosti.

Neprašův detektor fake news

V podchodu Městské knihovny v Praze, ve které sídlí jedna z poboček Galerie hlavního města Prahy, se minulý týden rozsvítilo nové umělecké dílo Jakuba Nepraše. Jedná se o na první pohled archaickou pouliční lampu. Nebyl by to ale Nepraš, aby ji nedoplnil o nějaká nová média. Objekt je totiž napojen na šíření informací na takzvaných dezinformačních webech. Při každém rojení fake news dostane lampa varovný signál a zastiňuje její záření. Autor tak symbolicky navazuje na zatmění mysli, které takové zprávy obvykle způsobují. Dílo s názvem Viditelnost bude na místě celý rok, rozhodně doporučuju se do té doby párkrát projít kolem.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.