Makro: Maloobchodní tržby v dubnu zklamaly

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Výsledky maloobchodní tržeb za duben ukázaly ve více směrech, že spotřebitelská poptávka zůstává v horší kondici, než se očekávalo. Propad maloobchodních tržeb za duben (-7,7 % r/r) byl hlubší, než se očekávalo (oček: -6,0 %), současně statistický úřad zhoršil předchozí výsledky za březen (-9,5 % r/r vs. původně 8,1 %). Trendově se ovšem nic nemění, domácnosti zůstávají opatrné a meziroční propad tržeb byl opět plošný přes všechny segmenty – potraviny (-9,3 % r/r), nepotravinářské zboží (-9,5 % r/r), přičemž rostly pouze reálné prodeje pohonných hmot (+6,9 % r/r). Výraznou korekcí také pokračují prodeje přes internet (-7 % r/r), které jsou na nejnižších úrovních za poslední 3 roky. Zásadní roli ve výsledcích stále hraje vysoká inflace, i přes její postupné zpomalování v letošním roce. V nominálním vyjádření (v běžných cenách) maloobchodní tržby stagnovaly, ovšem tento vývoj odmazalo zvýšení cen (+9 % r/r) a výsledkem byl propad reálných tržeb (ve stálých cenách) o 8 % r/r.

Data naznačují, že i na začátku 2Q zůstává spotřeba domácností brzdou ekonomiky. Ovšem v druhé polovině roku by mohl přijít obrat kvůli zpomalení inflace. Po výrazné propadu maloobchodní tržeb vloni (-3,2 % r/r), letos očekáváme pokles kolem 2 %, když v druhé polovině roku se vrátí růst maloobchodu.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.