J&T ARCH INVESTMENTS vstupuje do zemědělského sektoru prostřednictvím financování jedné z největších akvizic poslední doby

2-minutové čtení

J&T ARCH INVESTMENTS, fond kvalifikovaných investorů, poskytl mezaninové financování skupině JTZE (J&T Zemědělství a Ekologie) na nákup 10 zemědělských společností v České a Slovenské republice. Ta se tak stává dvojkou na českém zemědělském trhu z pohledu velikosti obhospodařované půdy.


Podniky, které působí v oblasti rostlinné i živočišné výroby, spadající pod Spearhead Czech a Spearhead Slovakia, se díky této akvizici vrací po 15 letech do domácího vlastnictví.

Poskytnuté financování je pro nás vstupem do zemědělského sektoru a zároveň prvním krokem v rámci budoucí větší spolupráce, která by měla vyvrcholit akvizicí podílu v JTZE,“ uvádí k transakci Adam Tomis, člen investičního výboru J&T ARCH INVESTMENTS.

Provozy v okolí Kardašovy Řečice, Jihlavy, Hradce Králové, Olomouce, slovenské Nitry a Nových Zámků významně rozšířily stávající portfolio zemědělských farem J&T, které pod vedením Dušana Palcra začalo vznikat v roce 2020 zejména na Kolínsku a Klatovsku. Rozloha obhospodařované půdy se díky této akvizici rozšířila na celkových 37 tisíc hektarů, čímž se JTZE stává druhou největší zemědělskou skupinou v České republice. Ročně pak vyprodukuje mimo jiné 90 tisíc tun pšenice, čímž pokrývá průměrnou roční spotřebu pro 450 tisíc Čechů. Včetně nových akvizic skupina zaměstnává 450 lidí.

 „Oblast zemědělství pro nás představuje dlouhodobou investici, mimo jiné i proto, že vnímáme její strategický význam v celoevropském kontextu. Skupina JTZE je výsledkem našeho přesvědčení o potenciálu českého a slovenského zemědělství. Díky tomu, že na zemědělském trhu už nějaký čas přímo působíme, jsme nyní mohli využít výjimečné příležitosti a významně rozšířit naše aktivity,“ říká k uzavřenému obchodu Dušan Palcr, předseda dozorčí rady JTZE a místopředseda představenstva J&T FINANCE GROUP.

O JTZE (J&T Zemědělství a Ekologie):

Skupina JTZE aktuálně zahrnuje desítky zemědělských provozů, které hospodaří v 7 lokalitách na území České a Slovenské republiky. Základními plodinami rostlinné výroby jsou pšenice, ječmen, kukuřice a řepka. V živočišné výrobě se JTZE orientuje na chov mléčného a masného skotu a prasat. Společnosti hospodaří na půdě o rozloze 37 tisíc hektarů a zaměstnávají 450 lidí. Primárním cílem JTZE je vytvářet zisk ze skutečné výroby. Více informací na www.jtze.cz