Dění na světovém trhu
Hlavní událostí začátku uplynulého týdne se stalo rozhodnutí Joe Bidena, že již nebude kandidovat na prezidenta pro další volební období. Biden zároveň v boji o Bílý dům podpořil svoji viceprezidentku Kamalu Harris. Akciové trhy přijaly tuto zprávu mírně pozitivně a pondělní obchodování skončilo na hlavních indexech v zeleném. Optimismus však v zámoří dlouho nevydržel a ve středu technologický index Nasdaq předvedl největší jednodenní propad v tomto roce (-3,6 %). Důvodů za tímto vývojem vidíme hned několik, vybírání zisků, rotace z technologických do hodnotových akcií, a také nepřesvědčivou výsledkovou sezónu, kde investory nepotěšily například Tesla, Visa či Alphabet.
Z makroekonomických zpráv v USA pozitivně překvapilo HDP za druhý kvartál, které vzrostlo anualizovaně o 2,8 % q/q (oček. 2,0 %). Pozornost se upínala také k pátečním datům o spotřebě domácností. Údaj o inflaci ve spotřebě domácností (tzv. PCE Price Index) dopadl podle očekávání (+2,5 % r/r) a nedal tak žádný výraznější impulz směrem k zasedání Fedu v příštím týdnu.
V USA nakonec z pohledu celého týdne široký akciový index S&P 500 odepsal 1 %, technologický Nasdaq pak dokonce 2,5 %. Evropským akciím, měřeno indexem EuroStoxx 600, se vedlo lépe a připsaly si 0,5 % t/t. Domácí index PX uzavřel na úrovni 1 598 bodu (-1 % t/t).
Společnosti na BCPP
Na pražském parketu zahájila výsledkovou sezónu Moneta. Čistý zisk za 2Q dosáhl 1 418 mil. Kč (+12 % r/r), víceméně v souladu s očekáváním trhu. Management zároveň potvrdil střednědobý výhled, v rámci kterého letos očekává čistý zisk minimálně 5,2 mld. Kč, nicméně připustil na základě dosavadních výsledků potenciál k jeho překonání o 100 až 200 mil. Kč. Akcie Monety na reportované výsledky příliš nereagovaly a zakončily týden o 0,6 % t/t níže na úrovni 108,6 Kč. Přerušily tak sérii předchozích 5 růstových týdnů v řadě.
Colt CZ dokončil zrychlený úpis akcií, v rámci něhož část zaměstnanců prodala 335 tisíc akcií (0,66 % z celkového počtu akcií) získaných z opčního plánu společnosti. Cena úpisu byla 650 Kč na akcii, což přestavuje 4% diskont vůči tržní ceně před oznámením transakce. Tento relativně nízký diskont podle našeho názoru odpovídá malému prodávanému objemu. Akcie Colt CZ reagovaly poklesem, nicméně zakončily týden nad uvedenou cenou úpisu (664 Kč; -1,6 %).
Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze byla Erste Group (+1,9 % t/t na 1 200,5 Kč), která se bez významnějších zpráv dostala k úrovni 1 200 Kč, což je nejvýše od roku 2008. Banka příští týden zveřejní čísla za 2Q. Naopak největší propad zaznamenala Pilulka (148 Kč, -18 % t/t). Na titulu je v posledních týdnech velmi vysoká volatilita a akcie dále pokračuje v korekci z našeho pohledu přehnané pozitivní reakce na získání úvěru od TCF Capital podnikatele Tomáše Čupra s možností nabytí kontrolního podílu v Pilulce.
Výhled na příští týden
V příštím týdnu bude pokračovat výsledková sezóna za 2Q, která se v USA dostala do své klíčové fáze. Výsledky budou reportovat velké technologické společnosti jako Microsoft, Meta, Apple nebo Amazon, přičemž zraky se upnou také na polovodičový sektor, kdy bude výsledky reportovat společnost Arm nebo AMD. Pro příští týden tedy zůstáváme stále více obezřetní, neboť stále platí, že očekávání trhu jsou poměrně vysoká a jakékoliv zaváhání může vyvolat výraznou reakci investorů.
Také v Praze bude pokračovat výsledková sezóna, svá čísla za 2Q představí Komerční banka (čtvrtek) a Erste Group (pátek). U Komerční banky očekáváme čistý zisk ve výši 3,6 mld. Kč (-20 % r/r), když za meziročním poklesem je především rozpouštěním opravných položek ve 2Q 2023. Zároveň očekáváme, že management potvrdí celoroční výhled. V případě Erste Group očekáváme opět relativně silné čtvrtletí s čistým ziskem na úrovni 813 mil. EUR (+4 % q/q; -9 % r/r). Na základě dosavadního vývoje vidíme potenciál pro zvýšení celoročního výhledu u hlavních výnosových položek. Prezentace výsledků bude první pod vedením nového generálního ředitele Petera Boseka, nicméně žádné výraznější změny ve strategii a směřování banky nečekáváme.
Ve středu zasedá americká centrální banka Fed. Změna sazeb se neočekává, ale většina analytiků očekává, že Fed naznačí záměr snížit sazby o 25 b.b. na svém zářijovém zasedání.
Ve čtvrtek zasedá také bankovní rada ČNB. Očekáváme snížení sazeb už „jen“ o 25 bodů na 4,5 %. Případné vyšší snížení by mohlo přinést další tlak směrem k oslabení domácí měny.
Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na čtvrteční ISM průmyslu za červenec (oček. 48,8 po 48,5 bodu) a především páteční měsíční data z trhu práce za červenec (oček. 175 po 206 tis. nových prac. místech). V Evropě budou v úterý zveřejněna data o HDP za 2Q, a to jak pro Německo (oček. +0,4 % r/r), celou eurozónu (oček. +0,2 % r/r), tak pro Českou republiku (oček. +0,6 % r/r). Ve středu pak bude zveřejněna inflace (CPI) za červenec v Německu (oček. +2,2 % r/r) a ve čtvrtek v celé eurozóně (oček. 2,5 % r/r). V Číně se zaměříme na čtvrteční PMI průmyslu (podle Caixin) za červenec (oček. 49,3 bodu).