Na závěr roku pokračovalo odeznívání předchozích nákladových tlaků. Index cen průmyslových výrobců (index PPI) v prosinci meziměsíčně propadl o 1,1 % m/m a tempo meziročního růstu zpomalilo na 20,1 % r/r (21,3 % v listopadu, 24,1 % r/r v říjnu), což je nejnižší úroveň od ledna. Klíčovým faktorem byl předchozí propad cen ropy a technických kovů na globálních trzích. Výrazným faktorem zůstávají ceny energií, kde se ale již projevuje vliv vyšší srovnávací základny a meziroční růst cen zpomaluje (40 % v prosinci vs. 42 % v listopadu; 49 % v říjnu). Zvolnění inflačních tlaků naznačilo i zpomalení jádrového indexu bez cen energií (13,5 % r/r vs. 14,6 % v listopadu). Na druhou stranu je odeznívání inflačních tlaků mimo energie pozvolné, což naznačuje, že může jít o dlouhodobou záležitost. Za celý rok 2022 ceny průmyslových výrobců vzrostly o 24,3 % (7,1 % v roce 2021), což je nejvyšší nárůst v historii (data od roku 1993).
V prosinci podruhé v řadě vzrostly ceny zemědělských výrobců (+1,7 % m/m), ale díky vysoké srovnávací základně tempo meziročního růstu (27,3 % r/r vs. 29,9 % v listopadu) kleslo. V meziročním srovnání byly vyšší ceny stavebních materiálů (16 % r/r) a stavebních prací (12 % r/r), ale i zde dochází jen k pozvolnému zvolnění dynamiky.
Data opakovaně naznačují, že odeznívá část předchozího nákladového šoku, ale zvolnění celkové inflace je pozvolný proces. Výsledky potvrzují naše očekávání, že ČNB na zasedání na začátku února ponechá úrokové sazby (2T repo 7,00 %) beze změny.