Meziroční míra inflace v lednu nečekaně prudce poklesla na 2,3 % r/r (6,9 % r/r v prosinci), což bylo více, než se čekalo (oček. 2,9 %). Za poklesem míry inflace stály hlavně ceny energií a potravin. Míra inflace klesla na nejnižší úroveň od března 2021.
Hlubší propad míry inflace kvůli změnám cen energií
Na začátku letošního roku se očekával výrazný propad míry inflace, když z výsledků vypadla řada vlivů a statistických efektů z loňského roku. Trh podle průzkumu agentury Bloomberg a také ČNB očekávaly propad míry meziroční inflace z úrovně 7 % na 3 %. Proto je propad inflace k 2 procentům na 3leté minimum překvapivý, ale nikoliv nečekaný. Vůči prosinci (6,9 % r/r) míra inflace klesla o 4,6 procentního bodu na 2,3 % r/r, přitom vliv cen energií a cen potravin z toho tvoří 4,4 procentního bodů.
Stabilizace pokračuje, ale stále úplně nenastala
Na začátku letošního roku ceny v průměru vzrostly o 1,5 % m/m, což je výrazně méně, než byl loňský rekord (+6,0 % m/m v lednu 2023), ale z hlediska dlouhodobého průměru jde stále o zvýšenou hodnotu. Průměrný nárůst cen v lednu v minulosti byl 0,9 % m/m (průměr za 2010–2020). To ukazuje, že velké cenové šoky jsou pryč a inflační vývoj se stabilizuje. Nicméně i když se nenaplnila rizika podstatných úprav ceníků na začátku roku, tak stále v české ekonomice nejde mluvit o nízkoinflačním prostředí.
Vliv srovnávací základny u energií
Letos v lednu ceny energií domácnostem vzrostly o 7,4 % m/m, a to hlavně kvůli cenám elektřiny (12,1 % m/m). Vloni v lednu ceny energií vzrostly o 47 % m/m, což pro celý rok 2023 vytvářelo zvýšenou srovnávací základnu. Nyní tento vliv skončil a v meziročním srovnání růst cen energií propadl na 4,7 % r/r (43 % r/r v prosinci), což z celkové inflace odmazalo 3,8 procentního bodu, tj. čtyři pětiny propadu celkové inflace v lednu. Velmi příznivý vývoj zůstává u cen potravin (0,0 % m/m), kde se meziroční pokles prohloubil na -3,9 % r/r (-0,3 % r/r v prosinci). Ceny potravin tak snižují celkovou míru inflace (příspěvek -0,7 procentního bodu) a je pravděpodobně, že se tento vliv ještě zesílí v nejbližších měsících.
Stále zvýšený růst cen služeb
V rámci inflace se stále více rozevírají nůžky mezi dvěma položkami. Zpomalení inflace v posledních měsících se týká hlavně cen zboží, a dokonce u řady položek nastává cenová deflace. Meziročně v lednu klesaly ceny potraviny (-4 % r/r), pohonných hmot (-2 % r/r), aut (-2 r/r) a výrazně meziročně zlevnil i zemní plyn (-7 % r/r). V souhrnu ceny zboží meziročně vzrostly o pouhých 0,7 % r/r.
U služeb také dochází k odeznění předchozího inflačního šoku, ale jde o podstatně pozvolnější proces. V lednu ceny služeb byly meziročně vyšší o 5,1 % r/r (5,7 % v prosinci) a i meziměsíční růst po sezónním očištění stále odpovídá ročnímu tempu kolem 4,5 procenta. Podle našeho názoru je to jeden ze znaků, že inflační vývoj se sice výrazně uklidnil, ale boj s inflací ještě úplně neskončil. Stále zůstává riziko, že po odeznění přechodných vlivů u cen zboží se může inflace ještě vrátit nad úroveň 3 procent. Pro letošní rok očekáváme průměrnou inflaci 2,6 % (10,7 % v roce 2023), což by byla nejnižší hodnota za posledních 6 let.
Výsledky nižší inflace určitě posílí v ČNB úvahy o rychlejším snižování úrokových sazeb. Pro nejbližší zasedání (20. března) je ve hře minimálně další snížení sazeb o 50 bodů na 5,75 % (nyní 6,25 %), ale rostou šance i na větší snížení (o 75 bodů). Ovšem úvahy o rychlém snižování sazeb může brzdit prudký propad kurzu koruny v poslední době.
Koruna k euru v reakci na výsledky inflace klesla o 10 haléřů na 25,50 CZK/EUR, ale pak korigovala zpět.