Demonstrace před Kunsthalle a Kupka na Portu

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Demonstrace před Kunsthalle a Kupka na Portu

Těžko se v těchto dnech píše či vůbec přemýšlí o něčem jiném než o událostech, které se odehrávají jen pár set kilometrů od našich hranic. Přesto se o to pokusím a shrnu pár novinek, které se mezitím odehrály ve světě umění. Protestovalo se v Praze před nově otevřenou Kunsthalle i v Bratislavě proti nově zvolené laureátce Ceny Oskára Čepana. Investoři se složili na Portu na grafické album Františka Kupky a na OpenSea byla ukradena NFT za 1,7 milionu dolarů.

Demonstrace před Kunsthalle

V den oficiálního otevření pražské Kunsthalle se u ní kromě řady návštěvníků sešla i asi třicítka demonstrantů. Trnem v oku jim je původ peněz manželů Pudilových, kteří za institucí stojí a které demonstranti obviňují z „artwashingu“. Nejsem si úplně jistá, který původ peněz tato část umělecké scény považuje za hodný toho, aby je přijala. Oblíbené státní dotace ostatně pramení z daní nás všech, včetně „kapitalistických podnikatelů zosobňujících systém, který stojí za hlubokými sociálními nemravnostmi současného světa“, jak uvádí demonstranti. Průtok přes státní aparát je ale možná očistný. Jsem ráda, že v posledních letech vznikají nejen v Praze, ale v celé České republice soukromé kulturní instituce, a těším se na dobu, kdy budou běžnou součástí české scény tak, jak je to už roky běžné v zahraničí.

František Kupka na Portu

Investiční platforma Portu si s uměním začala zahrávat už dříve, teď se na Portu Gallery ale poprvé objevilo něco hodného pozornosti, a totiž grafické album Františka Kupky Čtyři příběhy bílé a černé obsahující 24 grafických listů. Na Portu Gallery se na požadovanou částku 3,19 milionu korun (z čehož 190 tisíc putuje na pojištění a odměnu správci) složilo celkem 263 investorů. Na budoucím prodeji se bude muset shodnout minimálně polovina z nich. Doporučený investiční horizont je ale podle Portu Gallery pět a více let.

cs-kupka.jpg

Foto: František Kupka, Čtyři příběhy bílé a černé, 1926 (dřevoryt, číslo souboru 199)

Kritika čerstvé laureátky Ceny Oskára Čepana

Teprve před dvěma týdny jsem psala o vyhlášení nové laureátky Ceny Oskára Čepana Èv van Hettmer. Tento týden se rozjela diskuze, kterou odstartoval otevřený dopis ostatních finalistů tohoto ocenění. Umělci kritizovali chování laureátky během celého procesu přípravy finálové výstavy, které paradoxně mělo odporovat tomu, za co byla oceněna. Porota totiž vypíchla její „konfrontaci sexismu v umění, kultuře a všude okolo“. Na kritiku finalistů zareagovala následně i ředitelka COČ Lucia Gavulová, a totiž velmi strohým textem citujícím články smlouvy s finalisty, dle kterých by neměli poškozovat jméno Ceny Oskára Čepána. Poměrně nešťastná reakce. 

Ukradená NFT za 1,7 milionu dolarů

NFT komunitou tento týden otřásla nepříjemná událost. Hackerský útok na platformě OpenSea má za výsledek 254 ukradených NFT v hodnotě 1,7 milionu dolarů. Po původním podezření, že má útok na svědomí samotná platforma OpenSea, se nakonec ukázalo, že mu předcházel phishingový útok. OpenSea podle všeho zná ethereum adresu pravděpodobného hackera. Ten měl údajně následně některá z NFT zase vrátit.

Larry Gagosian pro Financial Times

Na závěr doporučuji jedno zajímavé čtení. Financial Times přináší rozsáhlý rozhovor s Larrym Gagosianem, jedním z nejvýznamnějších obchodníků s uměním na světě a zakladatelem ohromné sítě špičkových galerií. Na otázku, jak se jeho klienti změnili od 90. let, odpovídá: „Víc nul.“ A pokud se vám nechce číst, prohlédněte si alespoň fotky z Gagosianova bytu na Upper East Side – stěny jsou plné děl těch nejzásadnějších umělců jako Cy Twombly, Gerhard Richter nebo Andy Warhol.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.